"Ç" ve "Ş" Harfleri Neden Üzgün?

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Dün gece bir rüya gördüm.

Rüyamda"ç"harfi bir köşeye oturmuş hüngür hüngür ağlıyordu.

Hemen yanına gidip sordum neden ağlıyorsun diye.

"Ben ağlamayım de kimler ağlasın? Neredeyse beni tümden unutacaklar"dedi.

"Nasıl yani?" Dedim."Öğrencilerin hayatlarının önemli bir parçası olan testlerde neden a b c d e şıkları var da ben yokum?"Diye sordu."Başım kel olabilir ama hem'c'den farklı olayım hem de sözüm dinlensin diye o kadar da sakal bırakmıştım'dedi.

Sakalına baktım gayet şık duruyordu. Elimden tuttu beni dışarıya çıkardı.

Bir taraftan hızlı hızlı yürüyor bir taraftan da çekiştiriyordu. Bir anda diğer elimden de birinin çekiştirdiğini hissettim.

Baktım"ş"harfi.

O da en az"ç"harfi kadar sinirli.

Bir ağızdan "yabancılar bizlerin yerini tutması için iki bazen üç harf kullanıyorlar siz bizlerin değerini bilmiyorsunuz"diyorlardı.

Bir an gözüm bulutlara takıldı Atatürk bulutların arasından onları dikkatle dinliyordu.

"Ç"ve"ş"harfleri iki elimden çekiştirirken bir yandan da dükkan tabelalarını gösteriyorlar"yabancı sözcükleri kullanmakla yetinmiyorlar Türkçe sözcükleri de yabancılar gibi yazıyorlar"diye hayıflanıyorlardı.

"Pasha saatchi chilek…".

Manisa yol ve sokaklarında dolaşırken birden gözüm bir tabelaya ilişti.

"Ç"harfine döndüm"al işte"dedim.

"Kokoreç sentır."

"Ç"harfi biraz sakinleşmişti.

Biraz daha yürüdük bu kez de"ş"harfine dönüp gösterdim."Şow market."

Onlarla birlikte ben de rahatlamıştım.

Haydi size soğuk bir şeyler ısmarlayayım dedim.

İçeri girdik bakkal (Pardon"şow market"in sahibi)"Show tivi"de maç yayın izliyordu. O sırada kapı gürültüyle açıldı. Türk Dil Kurumu'nun"imla kılavuzu"içeriye daldı"siz neler söylüyorsunuz? Bakın bakalım benim içimde'sentır'veya'şow'gibi sözcükler var mı?"Diye kükredikten sonra önce"ç"ye sonra da"ş"ye birer şaplak indirdi.

Tam bana doğru ilerliyordu ki ter içinde uyandım.

"Ç""Ş"ve Türkçe'mize özgü diğer harfleri daha fazla üzmemek için neler yapabiliriz diye düşündük.

Harflerimizin daha fazla üzülmemesi için siz neler yapabilirsiniz?

-alıntı-

Debby

Daimi Üye
Tepki
1.045
:) İlginçti... Valla üzülüyoruz ediyoruz da kimsenin de çıkıp da bişeyler yapma çabası yok... Sadece dilimizde...

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
aslında çok da kasti bişi olmadığını düşünüyorum.. birçok insanın klavyesinde "ç,ş,i,ü,ğ" yok zaten. o yüzden (bazen de yanlış anlaşılmalara sebep olmamak adına) "ch,sh" kullanılabiliniyor. ama bu "tikky, emo" tarzı türkçemsi konuşulmasına ben de karşıyım.. klavyende olmayan harfin yerine alternatif harfler kullanmak farklı bişi, Türkçeyi katletmek farklı bişi. :dertli:

Eileithhyia

Daimi Üye
Tepki
523
Klavyesinde ç,ş harfleri olmayanlara elbette ki diyecek bir şeyimiz yok. Ancak; sırf zevk olsun diye ch,sh,w kullananları anlamakta zorluk çekiyorum. Bunlara bir de "i" eklendi şimdi. Bu harfin yerine de "I" kullanma modası başladı:(

ebrulii

Daimi Üye
Tepki
3.710
bende hep merak etmişimdir neden öyle diye ama sınavlara c ç harfleri çok yakın öğrenciler karıştırabilir diye öyle sanırım

S

speksoy

Misafir
ben ingilizce öğretmeniyim ama sınavlarımda türkçe yazarken imla hatası yapanlardan da not kırıyorum...bazen öğrenciler sitem ediyorlar ama hocam bu ingilizce sınavı niye türkçe çevirilerimizdeki yanlışlarımızdan puan kırıyorsunuz ki diyorlar...olsun kendi dilini iyi bilmeyen ve sahip çıkmayanın ingilizce öğrenmesinin bir anlamı yok zahmet etmesinler diyorum:)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar