Bebeklerin kabusu: Pişik

k.a.y.r.a.

Daimi Üye
Tepki
3.917

Bebeklik döneminin en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri pişiktir.

Pişiğin nedeni derinin tahriş olmasıdır. Bebek bezi pişiği o bölgeye temas eden iritan maddeler nedeniyle ortaya çıkar. Bu maddeler genellikle idrar ve dışkılardaki, bazen de kullanılan bez ya da bezin yıkandığı deterjandaki maddeler olabilir.

Pişiğin oluşmasına neden olan başlıca nedenler şöyle sıralanabilir:

1) Alt bezin temizliğinde kullanılan deterjanlar ve diğer temizlik maddeleri.
2) Kötü hijyen.
3) İshal.
4) Bebeğin bezinin yeterince sık değiştirilmemesi.
5) Mantar enfeksiyonları; Tahriş olmuş deride nem ve artan ısı nedeniyle bazı mikroplar üreyebilir. Bu durumda pişikli bölge “infekte” olur. Böyle bir durumda genellikle Candida adı verilen mantar enfeksiyonu gelişmektedir. Pek çok iki yaşına kadar olan çocukta hastalıklı bölgeden bu mantar izole edilmiştir.
6) Bebeğin beslenmesinin değişmesi, anne sütünden mamaya yada besinlere geçmesi.

Pişikten Korunma:

1) Bebeğin cildi tahriş edici maddelere(örneğin sert sabunlara, deterjanlara) maruz bırakmamalı;
2) Bebeğin altının temizi kuru ve serin kalması sağlanmalı;
3) Cildin bezle ve deriyle sürtünmesi engellenmeli;
4) Güneşten Kaçınılmalı;
5) Enfeksiyonlara karşı dikkatli olunmalı (özellikle ishalliyken pişiklerin arttığı unutulmamalı);
6) Pişikten korunmak için cildi koruyucu özellikte olan pişik kremleri kullanılmalı.

79878ecca77df02eaf81539e4c458e4f.jpg

Pişiğin tedavisi için...
Öncelikle bebeğin pişik oluşan bölgesinin suyla, sabun kullanmadan iyice yıkanıp kurutulması gerekir. Pişiği tedavi edici özellikte, bir ürünle pişiğin tedavisi yapılır. Her alt değişiminde pişik kremi sürüldüğünde pişik oluşumu engellenir. Her zaman pişiğin oluşumunu önlemek tedavi etmekten daha kolaydır.

Bebeğin pişik oluşumunun engellenmesi için;

1) Bebeğinizin altını mümkün oldukça sık olarak değiştirin. Tedavisi edilen pişik geçene kadar her 2-3 saatte bir değiştirilmesidir.
2) Pişik kremini gün içinde her alt değişiminde kullanın.
3) Bu uygulamalara rağmen bebeğinizin pişiği geçmiyor veya daha iyiye gitmiyor ise hemen doktorunuz ile görüşün. Bebeğinizde bir enfeksiyon gelişmiş olabilir ve o bölgeye antibiyotikli bir krem veya mantar oluşumunu engelleyici bir krem kullanılması gerekebilir.

alıntıdır

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Allah´a sükür geride kaldi ama simdi minik gelince bastan baslayacagiz yine. :eek:ys:

emelce

Yeni Üye
Tepki
6
slm arkadaşlar.benim bebeğim 1 hafta sonra doğacak, tüm ihtiyaçlarını almaya çalışıyoruz 2 arkadaşım pişik olmaması için freshand softun pişik önleyici ıslak mendiliyle temizlediklerini hiç pişik problemi olmadığını söylediler. aranızda kullanan var mı?

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
slm arkadaşlar.benim bebeğim 1 hafta sonra doğacak, tüm ihtiyaçlarını almaya çalışıyoruz 2 arkadaşım pişik olmaması için freshand softun pişik önleyici ıslak mendiliyle temizlediklerini hiç pişik problemi olmadığını söylediler. aranızda kullanan var mı?

Açıkçası o markanın ıslak mendillerini nedense sevemedim.Hele bitmeye yakın mendili sıkınca resmen köpüklü su akıyor.
Benim sana tavsiyem canım..
Komili'nin mendil ve şampuanını önerebilirim.Bebek Yağıda çok güzel kullandım ondan da memnun kaldım diyebilirim.

emelce

Yeni Üye
Tepki
6
İlginize teşekkür ederim. Yazdığınız gün göremedğimden arkadaşlarımın ısrarına dayanamayıp kullandım Freshn Soft un pişik önleyici ıslak mendili. Bebeğim için problem yaratmadı ,dediğiniz gibi bir sorun olmadı.Bu ürünü bebekler için özel yapmışlar ondan sanırım. Krem de kullanmıyorum ayrıca. iyiyiz yani :) Ha ben makyaj temizleme mendilini dekullanıyorum şimdi sizlere de tavsiye ederim. Allah'a emanet olunuz. sevgiler

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar