Bebek beslenme listesi istiyorum..ilgilenenlere..

YORGUN

Daimi Üye
Tepki
309
arkadaşlar oğlum 6,5 aylık oldu ve besleme konusunda bilinçsizim..şekersiz ve tuzsuz yemek-içecek tüketmiyor,suyu dahi şekerli olursa içiyor..net de araştırdığıma göre doktorlar genelde 1 yaşına kadar şeker ve tuz önermiyor,lakin ne yaparsam yapayım şekersiz ve tuzsuz bir lokma yeyip içmiyor..tam gelişim aşamasındayken ileri ki yaşlarında sağlığı açısından bir problem olur mu,yoksa net de yazılanlar abartı mı?.siz bana nasıl bir beslenme seçeneği sunabilirsiniz,hangi meyve ve sebzeleri tüketmesinde yardımcı olmalıyım ?. bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim :bebek:

füreyya

Daimi Üye
Tepki
2.323
maşallah büyütmüşsün
karışık sebzeli bir mama vardı
kızım onun tadını severdi ama unuttum adını

OP
YORGUN

YORGUN

Daimi Üye
Tepki
309
maşallah büyütmüşsün
karışık sebzeli bir mama vardı
kızım onun tadını severdi ama unuttum adını

:bebecik

Allah ın yardımı ile bir şekilde büyütmeye vesile olduk işte,bende kabak patates rendeleyip içine pilavlık bulgur koyuyorum lakin şişkinlik açısından bulgurun çocuğa zararı var mı yok mu onu bilmiyorum..net de pirinç koyduklarını yazmışlar fakat pirincin içinde GDO bulunduğundan dolayı onu pek tercih etmiyorum..hafta sonu doktorundan beslenme listesi alacağım,deneyimli arkadaşlar hafta sonuna kadar idarelik bir kaç karışım yazsalar çok makbule geçecek ..salata,marul,maydanoz,suyu ve püresi,nohut püresi vb . sebze ve bakliyatlar zararlı olur mu acaba :bebecik

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Seker ve tuzdan uzak tut canim, basta tattirmasaydin keske.

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Şeker ve tuzu bukadar küçük taddırmanyanlış olmuş.Oğlum 3buçuk yaşında.Sütü şekersiz içer.Ihlamuruna şeker değil pekmez koyarım.Son zamanlarda 3 kez bizim içtiğimiz çaydan verdim damak tadı alışsın diye ona bile yarım ç.kaşığı şeker koyuyorum.Yemeklerine,çorbalarına tuzu çok az atıyorum.Öncelikle bunlardan uzaklaştır canım.Şeker ve tuzada ihtiyacı var ama nekadar az olursa damak tadı ona göre gelişir.İleri yaşları için çok büyük artı olur.

Bikaç bişey paylaşmak istiyorum.

6 Aylık Bebeğe Verilecek ilk ek gıda
YOĞURTTUR.

EK GIDALARIN HAZIRLANMASI

YOĞURT

l Yoğurt günlük olarak evde yapılır.
l Süzülen süt ateşe konur.
l Süt kabın içinde kabarınca, bir kaşıkla karıştırılarak 5 dakika daha ateşte tutulur.
l Süt elimizin dayanabileceği sıcaklığa kadar ılındıktan sonra bir kaşık yoğurt sütün içine katılır.
l Kabın üzeri örtülerek yaklaşık 6 saat oda sıcaklığında bekletilir.
l Yoğurt bir gün buzdolabında bekletildikten sonra bebeğe verilir.
l YOĞURT CAM KASE VEYA BARDAKTA YAPILIR VE SAKLANIR.
l PİYASADA SATILAN HAZIR YOĞURDUN KAYMAK TABAKASI BEBEĞE VERİLMEZ.

MEYVE SUYU

l Mevsimine göre; elma,şeftali, portakal, veya mandalina iyice yıkanır ve
dikkatlice soyulur.
l Cam rende ile rendeleyip süzülerek meyve suyu elde edilir.
l Havuç iyice yıkandıktan sonra soyulur ve makinadan geçirilerek püre
yapılır.
l Eğer bu süzülürse havuç suyu elde edilir.
l Bebekler için kış aylarında; elma,havuç, portakal ve mandalina
l Yaz aylarında ise; şeftali meyve suyu ve püresi için en uygun meyvelerdir.

MUHALLEBİ

l 1 Çay bardağı süt ile 1 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılır.
l Yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir.
l 1 tatlı kaşığı pekmez veya şeker, ocaktan alınırken eklenir.

Tuz Kullansak mı?

l Bebekler, hepimiz gibi bir miktar tuza ihtiyaç duyarlar. Fakat yine hepimiz gibi çok fazla tuza da gereksinim duymazlar.
l Gerçekte, böbrekler yüksek miktarlarda sodyumla başa çıkamaz ki doğa da kesinlikle bu sebepten dolayı anne sütünüçok düşük bir sodyum oranıyla yaratmıştır.
Ona yiyecekleri tuzla karıştırmadan tatması için bir şans verin. Böylece bütün hayatı boyunca sahip olacağı doğal bir yiyecek lezzeti geliştirmiş olur.

Çorba tarifi istersen eğer onlar içinde yardımcı olabilirim.Bu konuda tam bir kurt olmuştum :hihi: Unuttum gerçi eski günleri korkmadan herşeyden veriyorum şimdi.

Hatırladığım domatesin ve portakalın bebeklere alerji yapma riskleri vardı.

Buarada bir çay kaşığı ile başlayıp yavaş yavaş arttıra arttıra gideceksin besinleri.Bu konuda en iyi yardımcın doktorun olacaktır.Aklına takılan herşeyi sor.

OP
YORGUN

YORGUN

Daimi Üye
Tepki
309
Önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar,oğlum bir kaç gün sonra 11. ayına girecek ve ben ne yedirsem derdinden kurtuldum diyebilirim :selam: hemen hemen yediğimiz herşeyden yiyor.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar