Bebeğinize Özel Yemek Tarifleri

E

esmanur

Misafir

Elma Püresi (-1 yaş)

Malzemeler
2 adet orta boy elma

Yapılışı
Elmaların kabuklarını tamamen soyup, çekirdeklerini temizleyin. Cam rende ile elmanın birini rendeleyip mama kasesine alın. Diğer elmanın katı meyve presi* ile suyunu sıkın. Rendelenmiş elmanın içine ilave edin. Böylece bebeğiniz için yemesi daha kolay ve lezzetli olacaktır. Meyve püresini bekletmeden bebeğinize yedirin.

*Katı meyve presiniz yoksa elmayı rendeledikten sonra temiz bir tülbente alıp sıkarak suyunu çıkarabilirsiniz.

Öneriler
Tatlı ve sulu olan kırmızı elmaları tercih edersiniz bebeğinizin daha çok hoşuna gidecektir.
Pürenizi bekletmeden bebeğinize yedirebilmek için meyvelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.
Meyve pürenizin içine bebeğinizin ayına uygun olarak tahıllı, tahıllı ballı veya yulaflı kaşık mamalarından karıştırarak değişik tatlar elde edebilirsiniz.

Kaynak kitap: Bebeğimin Menüsü ( Senem Mestçi – An Yayıncılık )

Minik Omletler(+1 yaş)

Malzemeler
1 adet yumurta
1 çorba kaşığı tepeleme un
½ çay bardağı süt
Kibrit kutusu büyüklüğünde peynir
Mısır yağı

Yapılışı
Süt ve unu derin bir kasenin içinde un tamamen dağılana kadar karıştırın. Peyniri çatalla tamamen ezip yumurta ile birlikte kaba karıştırıp iyice çırpın. Teflon bir tavayı hafif yağlayıp orta ateşte ocağa koyun. Tava ısınınca kasedeki karışımdan birer çorba kaşığı aldığınız miktarlarda tavaya ayrı ayrı yerlere aralıklı olarak dökün. Omletin bir tarafı pembeleşince diğer tarafını da çevirerek pişirin. Çocuğunuza ılık olarak servis yapabilirsiniz.

Öneriler
Beyaz un yerine kepekli un kullanabilirsiniz.
Çocuğunuz peynirin ağzına gelmesinden rahatsız oluyorsa labne peynir de kullanabilirsiniz.
Tavayı yağlamadan tamamen yağsız olarak da pişirebilir isterseniz daha sonra üzerine hafif tereyağı sürebilirsiniz.
Omletin içine pişirmeden önce iyice kıyılmış maydanoz ilave edebilirsiniz.
İçindeki un miktarını biraz arttırarak domates rendesi de ekleyebilirsiniz.

elis

Daimi Üye
Tepki
4.883
benim kizim 7 aylik,ben kendimde yapiyorum meyvesini,yada aksam yemegini,,,,hazirda aldigim oluyo tabi,,,

tesekkurler,,,

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar