Bakanlık uyardı Çin malı yüz boyası zararlı

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
968520110814105722713.jpg

Bakanlık: Çin malı yüz boyasında ağır ****l var

Sağlık Bakanlığı, Çin ve Kuzey Kore’den gelen özellikle eğlence amaçlı, çocukların yüzlerini süslemede kullanılan boyalarda ağır ****l tespit etti.

Satışı yasaklanan ve piyasadan toplatılmasına karar verilen boyaları alan vatandaşlar boyaları kullanmamaları konusunda uyarıldı. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Yardımcısı Ercan Şimşek’in verdiği bilgiye göre, kozmetik ürünleri AB ülkeleri mevzuatı gereği Sağlık Bakanlığı’ndan onay almadan, ruhsatlandırılmadan ithal ediliyor. Ancak bu ürünler sürekli “bakanlıktan onaylı” diye satışa sunuluyor. Oysa ürünler ülkeye girdikten sonra Bakanlıkça rastgele numune alınarak ya da vatandaş şikâyetleri dikkate alınarak inceleniyor. Sağlığa zararlı olanlar derhal toplatılıyor. İlgili firmalara ise ceza veriliyor. Şimşek’in açıklaması şöyle:

Ağır ****l tespit edildi

Son denetimlerde kırtasiyelerde satılan ve kozmetik ürün olarak değerlendirilen ürünlerden alınan numunelerin test sonuçlarında, genellikle çocuklarımız için kullandığımız ama zaman zaman tiyatro sanatçılarının da kullandığı yüz dekor malzemeleri ile boyaların bazılarında ağır ****l tespit ettik. Bu boyaların Çin ve Kuzey Kore menşeli olduğunu belirledik. Bu nedenle vatandaşlarımızı özellikle bildik markaları tercih etmeleri ve merdiven altı olmayan güvenilir yerlerden alışveriş yapmaları konusunda uyarıyoruz.
Denetim dairesi kuruldu

Bugüne kadar piyasa gözetim ve denetim işini etkin biçimde yapmaya çalışıyorduk, ama gördük ki sektördeki ürün çeşitliliği gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca Bakan Akdağ, bu alana daha çok önem vermemizi istedi. Bir ay önce İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde Piyasa Gözetimi Denetimi Daire Başkanlığı kuruldu. Artık denetimler çok daha etkin olacak.

HÜRRİYET

OP
nk83

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
Ben bu yüz boyalarını hiç sevmiyorum ya sonuçta cilde sürüyorsun çin olsun kaliteli olsun sevemedim gitti :eek:ys:

SILA

Daimi Üye
Tepki
3.186
benim torunlarda boyatıyor şu çinlilere sinir oluyorum hep zararlı şeyler üretiyolar ama hata bizimkilerde nerde ucuz şeyler var ülkeye sokuyolar onlar için insan sağlığı önemli değil yeterki kar etsinler:zopa::zopa::zopa:

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
elimden gelse kuru boyaları bile kaldırıcam ortadan.. yok bizim çocukların becerisi suratlarını boyayarak gelişmesin, kalsın.. hele hele benim çocukların herşeye alerjileri var, amanın düşünmek bile istemiyorum.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar