Bademcik İltihabı (Tonsillit)

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bademcikler lenf düğümcükleridir. Ağzınızın gerisinde her iki yanda birer tanedir. Diğer görevlerinin yanında ağıza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etmek de vardır. Fakat çok fazla bakteri girince direnemezler. iltihaplanır ve şişerler. Buna bademcik iltihabı (tonsilit) denir. özellikle çocuklar arasında çok yaygındır.

Belirtiler

- Boğaz ağrısı,

- Başağrısı,

- Ateş ve üşüme, titreme,

- Boğaz ve çenede ağrıyan bezler.

Teşhis

Tonsilit belirtileri gribinkilere benzer. İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Bademcikler görülür şekilde kırmızılaşır ve şişer. İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir. Bölgesel lenf düğümleri (çene altı ve boyundakiler gibi) büyüyüp hassaslaşabilir.

Eğer belirtiler 48 saatten uzun sürerse ya da sizin veya çocuğunuzun geçmişinde tekrarlayan tonsillit öyküsü varsa doktorunuza başvurun; boğazınızı muayene ettikten sonra hastalık etkeninin beta streptokok bakterisi olup olmadığını anlamak için kültür örneği alacaktır.

Tonsillit günümüzde oldukça yaygındır. Tedavi edilmezse bademciklerin çevresinde abse oluşumuna yol açabileceği için, tonsillit mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavi

Kendinizde veya çocuğunuzda bademcik iltihabı belirtileri görürseniz, bol bol dinlenin, yumuşak yiyecekler yiyin ve boğazınızı rahat-atacak sulu gıdalar alın. Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ağrıyı azaltır. Aspirin veya benzeri ilaçlar (acetaminopen gibi), yardımcı olabilir.

İlaçlar

Bir bakteri enfeksiyonu söz konusu olursa doktorunuz ağızdan antibiyotik alınmasını tavsiye edebilir (10 gün kadar). Belirtiler birkaç günde geçer. Streptokok bakterilerinin bazı türleri nefrit (böbrek iltihabı) veya romatizma da yapabilir. Bunun için antibiyotik tedavisine gerekli süre devam edilmelidir.

Alıntıdır!

RAVA

Daimi Üye
Tepki
687
PAYLAŞIM İÇİN TŞK EDERİM.EŞİMDE KRONIK OLDUGU ICIN COK İYİ BİLİRİM..

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Çok geçmiş olsun canım :hhhhhh:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
ayy ben kurtulamıyorum bu bademciklerden :gitme:
sürekli sisiyor ve kulak agrısı yapıyor bende :aglayan:

emegine saglık birtanem .. :hhhhhh:

RAVA

Daimi Üye
Tepki
687
Tşk Ederim Arina

Bitterim şunu Dene Bide Bademcıklerın şiştiginde ıhlamur+limon+biraz Karabiber Serp Iç Cok Işe Yarıyor.bide şişmeye Yakın Bademcıklerınde Yanma Hissedersın Zaten O Dönemde Bol Bol Adaçayı Iç...

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
ayyy cok tesekkür ederim rava cım bak bunları bilmiyordum salak gibi ballı süt icirip duruyorlar deli oluyorum :bitter:
denerim bitanem suanda var yanma biraz :eek:
aksama yapayımda yumusasın :eek:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
insallah bitanem yaa ama ben ıhlamur kaynatmayı bilmiyorum hic yapmadım kuru yaprakları varda nasıl yapıcam ya biraz yardımcı olsan ?
nane limon gibimi acep ?

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar