Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Ayak Sağlığını Tehdit Eden Faktörler

Konu, 'El ve Ayak Bakımı' kısmında _emos_ tarafından paylaşıldı.

 1. _emos_

  _emos_ Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2011
  Mesajlar:
  4.420
  Beğeniler:
  5.513
  Ayak Sağlığını Tehdit Eden Faktörler

  Vücudumuzun yükünü taşıyan ağır işçi ayaklar, işte bu nedenlerden şekil bozukluğu yaşıyor...

  üzerindeki onlarca yükü taşırken birçok faktörün de etkisiyle zaman içerisinde ayaklarda bazı şekil bozuklukları meydana geliyor. International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sezgin Sarban, sıklıkla görülen ve Halluks Valgus denilen ayak şekil bozuklukları ve alınacak önlemler hakkında bilgi veriyor. Ayakta şekil bozukluğunun oluşumuna neden olan birçok faktör bulunuyor. Ancak en sık olarak görülen nedenler şu şekilde sıralanıyor.

  Topuklu ve sivri burun ayakkabı kullanımı

  Topuğu 8-10 cm'den yüksek ve sivri burunlu ayakkabı giymek ayakların en büyük düşmanı. Topuklu ayakkabı ayağın ön kısımlarına büyük yük binmesine neden oluyor. Bir de üzerine ayakkabının sivri burunlu olması parmakları sıkıştırıp üst üste bindiriyor. Bu durumda da başparmak ikinci parmağın üzerine biniyor ve şekil bozukluğu meydana geliyor.

  Genetik yatkınlık

  Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi ayaktaki şekil bozukluğunda da genler büyük rol oynuyor. özellikle anne tarafında bu sorunu yaşayan kişiler varsa kişide de bu durumun ortaya çıkması olası.

  Düztabanlık

  Düztaban kişilerde orta ayakta normalde olması gereken ark düzleşiyor. Bu nedenle zaman içerisinde gelişen kas dengesizliği ayakta şekil bozukluğuna neden olabiliyor.

  Kas hastalıkları

  Ayakta şekil bozukluğunun oluşumunda kasların büyük önemi bulunuyor. Eğer kişide herhangi bir kas rahatsızlığı varsa kaslarında deformite çok daha kolay oluşuyor. Sonuç olarak da kasların yıpranmış olması parmakların birbirlerinin üzerine çıkmasına neden oluyor.

  Diyabet hastalığı

  Diyabet (Şeker) hastalığı vücutta bir çok organa etki ediyor. Ayak da diyabet hastalığının zarar verdiği bölgeler arasında yer alıyor. Ayaktaki his kusuruna bağlı olarak yaralar ve parmaklarda şekil bozuklukları oluşabiliyor.

  İlerleyen yaş

  Yaşın ilerlemesiyle birlikte deformite artıyor ve kaslar elastikiyetini kaybediyor. Hayatı boyunca hiç ayakkabı giymeyen birisinin dahi 60 yaşından sonra ayaklarında şekil bozukluğu oluşabiliyor.

  Dans etmek

  Dansı meslek grubu olarak seçenler parmak uçlarında uzun süre durdukları için bu bölgede deformiteler meydana geliyor. özellikle küçüklük çağından itibaren bale yapanların ergenlik döneminde ayaklarında şekil bozuklukları meydana geliyor.

  Erken teşhiste ameliyatla tedavi mümkün

  Halluks Valgus estetik bir sorun gibi düşünülse de altında ciddi bir sağlık sorunu yatıyor. Eklem tamamen yerinden çıkıyor ve yer değiştiriyor. Bu durum eklem kıkırdağında kayıplara neden olurken ciddi ağrıları da beraberinde getiriyor. öyle ki tedavi edilmeyen hastaların ilerleyen dönemlerinde yürümesi dahi zorlaşıyor. Erken teşhis, ayakta oluşan şekil bozukluğunun tedavisinde büyük rol oynuyor. Ameliyatla kıkırdaktaki harabiyet gideriliyor. Ancak hastalık ilerlediyse ameliyatla bile düzeltilemeyecek şekil bozukluklarıyla karşılaşılabiliyor.

  Ayakta şekil bozukluğunu önleyecek öneriler

  1- ön kısmı geniş topuğu 5 santimi geçmeyen ayakkabıları tercih edin.

  2- Eğer ailesel bir yatkınlığınız varsa 15 yaşından itibaren parmak arasına silikon makara takın.

  3- Babet tarzı ayakkabıları tercih etmeyin. Ayakkabınız dümdüzse içerisine topuk yükseltici koyun.

  4- Genetik yatkınlık durumunda ergenlik dönemindeki çocuğunuzu ortopedi muayenesine götürün.

  International Hospital

  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

  Doç. Dr. Sezgin Sarban
   
  -sumeyye ve sadiye bunu beğendi.
 2. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.967
  Beğeniler:
  52.427
 3. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  Demek dans edenlerde de sorun oluyor?
   
 4. Ahraz

  Ahraz Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  2.597
  Beğeniler:
  2.295
  Eğer ailesel bir yatkınlığınız varsa 15 yaşından itibaren parmak arasına silikon makara takın.
  bunu anlamadım:huhuu:
   
 5. -sumeyye

  -sumeyye Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.599
  Beğeniler:
  4.993
  emeğine yüreğine sağlık çok kımetli bilgiler verdiğin için teşşekkürler Rabbim razı olsun ben yüksek topuk giymediğim halde sorun yaşıyorum ayağımdan birde giysem ne olurdu o ayağım hali düşünemiyorum