Anne babalara uyarı: Bebeğiniz uyurken ışığı kapatın...

gülbin

Daimi Üye
Tepki
2.180
Avrupada lösemili ve kanserli çocuk sayısının artmasından dolayı yapılan araştırmalar sonucunda, uzmanlar anne babaları uyardı: Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın.

Beyinde ve sadece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında salgılanan melatonin hormonu, vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlar. Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormondur.

Melatonin diğer aktioksidan tesirlerini güçlendirir, kanserli hücrelere karşı koruma sağlar, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlenlerini oluşturur. Şu sıralar melatoninin yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulmakta...

Hormonun çocuklar üzerindeki tesiri
Avrupada lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir hususda çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları. Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak bu hormon ışığa duyarlı. Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş.

Burdan hareketle anne babaları uyaran uzmanlar, “lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın” uyarısında bulunuyor.

nazoeren

Daimi Üye
Tepki
2.261
bunu daha önce okumuştum..oğlumun odasının ışığı ayarlanabilir olanlardan.ama bu bilgiyi okuduğum için sürekli kapalı uyutuyorum..teşekkürler canım.:eek:

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
:sokAma bebeğin 40 çıkana kadar ışıklı bir ortamda büyütülmesi gerektiğini biliyordum bende.
Demekki yanlış bir bilgiymiş.
Dikkate alacağım gülbişim,teşekkürler:eek:

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
sayende saglik acisindanda nekadar önemli oldugunu ögrenmis oldum canim cok saol
:eek::eek::eek:

tuanada hemsirelerim geceyyse karanlikta
gündüz ise aydinlikta yani pancuru acik uyutmami söylediler

geceyi gündüzü bilsin diye

isikla zaten yatmayiz:eek:yatmadikta:eek:

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
evet karanlık olması çok önemli
ben şu andada salonda ışık yakar
odasının kapısını kapatırım