Anaokuluna giden çocuklar daha mı zeki oluyor?

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395

Okul öncesi eğitimin çocuklar, aileler ve toplum açısından birçok faydası vardır. 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir. Çocuk bu dönemi evde mi geçirmeli, yuvada mı?

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
Canım bence daha zeki oluyorlar. Sosyal yaşamı, paylaşması, anne-babaya olan davranışları daha farklı oluyor. 5 yaşından sonra mutlaka gitmeli bence çcuklar. Benim kızım 5,5 yaşında. 2 yıldır anaokuluna gönderiyorum. Çok faydasını gördüm... İyiki bu gibi kurumlar var...:hhhhhh:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Zeki olur mu bilemem; ama bence gitmelerinde yarar var. Çünkü çocuklar bu dönemde sosyal çevre ediniyorlar. Arkadaşlık nedir biliyorlar. Paylaşımları, el becerileri vb.. artıyor. Bu yüzden gönderilmesi taraftarıyım.

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215

Anaokulu okul öncesi eğitim için gerekli.
Ben çocuklarımın ikisini de gönderdim.Memnunum.En azından zorlanmadılar.
Okul öncesi el kaslarının gelişmesi bakımından yararlı oldu.
Makasla kesip yapıştırma faaliyetleri sayesinde el becerileri gelişti..
Tabiiki zekasının artmasında yararı olmuştur muhtemelen.Okul kurallarına alışmakta zorlanmadılar.
Ama çok özledim onları.
Anasınıfına başladıklarında ikisinin de gittiği gün ağlamıştım.:dusun:
Bana ne oluyorsa ilk ayrılığımızdı ama-hmm

Anaokuluna gönderme imkanı olmayan arkadaşlara da evde bu tür çalışmalar yapmalarını tavsiye ederim:):)

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
anaokulu bencee cocuklar icin iyi
cünkü okul öncesi antreman gibi
arkadaslik edinmek
heleki bizim burda yabanci dile asina olmak
paylasmayi ögrenmek
el becerisini gelistirmek derken
ama zeka yönünden etkiliceni sanmam cünkü zekiyse zekidir zaten cocuk ve cabuk kavrar

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
bence de anaokuluna gitmeli zekilik demiyelim de paylaşmayı öğrenir en azında ve daha sosyal olur okula alışma süreciyle okuma yazma öğrenmeyi aynı zamanda yapmaya çalışırsa ve çevresinde de normalde belli bi kalabalık olmadıysa çok zorluk çeker ve başarısız olabilir

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Oğlum şu an tam 5 yaşında ve Mayıs ayında 6 yaşına girecek.
Ana sınıfına gönderdiğimden bu yana,bir çok farklılıkların olduğunu gözlemledim kendi açımdan.
Oğlum gözünü açtı ve bizleri gördü,etrafında anne babasından başka yaşıtı hiç bir arkadaşı olmadı.
Bunun çok büyük etkisi olmalı ki dış dünyadaki insanlarla iletişimi çok zor oluyor ve etrafında sadece bizleri (annesi ve babasını) görmek istiyordu
İlk başladığı dönemde zorlanacak veya onun için çok kaygılandımki ilk defa yaşıtlarının olduğu bir ortamda olacaktı ama korktuğum gibi olmadı.
Ama şunu çok iyi gördümki her anlamda oğlumda çok büyük değişiklikler gördüm.
En azından ismini sorduklarından cevap vermeyen çocuğum artık yanıtlamaya başladı.El becerisi arkadaşlarımın dediği gibi gelişti.
Oyuncaklarını dağıttığı gibi toplamayı da öğrendi.
Daha düzenli ve tertipli olmayı öğrendi....Bunun gibi bir çok örnekleri arttırabiliriz.
Tamamen yaşa bağlı alışkanlıklar tabiki oluşacak ama bu yaşlar çocuğun tam öğrenme yaşı olduğu için okulda kendi yaşıtlarıyla olması her açıdan onun gelişiminde çok büyük etken oldu.

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
aynı şeyi bende yaşadım şahmaran ,
benim kızmda kimseyle konuşmazdı ,tanımadığı birisi soru sorsa cevaplamazdı
anasınıfına gittiği gün birlikte çarşıya çıkmıştık ,birisi adını sordu ve kızım söyledi çok şaşırdım aklıma geldi hemen işte ilk günden faydası olmuştu:cak:
yani çocuk sosyalleşmeye başlıyor
bence çocuğun sosyal olması zeki olmasından daha önemli ,çok şükür zaten akıllı çocuklar önemli olan dışavurabilmek:)

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
ana okulu kesinlikle benim oglum bu sene okula baslicak neler biliyor simdiden masallah

ebrulii

Daimi Üye
Tepki
3.710
çalışan bi kadınsan mecburen kreş yada anaokulu,yuva vermek zorundasın ama bilgili bi anneysen bence kendin yetiştirmek en güzeli ben 6yaşına kadar çocuğumun yanında olmak istiyorum :ninni:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar