'Alo, komşumuz çocuk dövüyor'

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
İstanbul Barosu çocuklara yönelik suçlar için telefon hattı kurdu. Çocuk da, suça şahit olan da ihbarda bulunabilecek
İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, çocuklara yönelik fiziksel, zihinsel hak ihlallerini önleyebilmek için bir yardım hattı kurdu. 20 Kasım'ın Dünya Çocuk Hakları Günü olduğunu hatırlatarak, 0 212 245 63 51 numaralı hattın bilinirliğini artırmayı amaçladıklarını söyleyen Merkez Başkanı Avukat Aşkın Yaşar Topuzoğlu, "Erken evlendirilen, cinsel istismara, şiddete uğrayan tüm çocuklar ya da bu çocukların durumunu bilen herkes hattı arayabilir" dedi. Hattı arayanlara verilen hukuki destekten avukat ve dava masrafı da alınmıyor. Hattı aramak için çocuğun yakını olmak gerekmiyor. Ancak arayanların büyük çoğunluğu öğretmenler, doktorlar ve çocukların anneleri oluyor. Topuzoğlu, "Cinsel istismara, şiddete maruz kalıyorsa, bunlardan herhangi birine tanık olmuşsa veya bir suç işlemişse, zihinsel ve fiziksel hak ihlaline uğramışsa çocuğun kendisi de bize ulaşabilir" diyor.

BİN 686 DAVA
Çocuğu istismar eden kişi hakkında yeterli deliller toplandıktan sonra dava açılıyor. Eğer çocuk aile içinde istismara uğramışsa yine mahkeme kararıyla en güvenli yere yerleştiriliyor. Adli yardım sistemi içinde mağdur çocuklara hukuki yardım birimine 1 yıl içinde yönlendirilen dosya sayısı bin 686. Fakat bunun çok az bir kısmı destek hattından alınan ihbarlardan açılan davalar. Bu nedenle hattın bilinirliği artırılmak isteniyor. (Mağdur Çocuk Hukuki Destek Hattı: 0212 245 63 51, İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosu: 0212 251 63 25)

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Olması gereken bir hattı hayata geçirenlere teşekkürler

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.643
Çok yararlı ve faydali bir uygulama gercekten teşekkürler :huhuu: