Alman ekmeği

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
oldum olası bu ekmeklere bayılırım almanyadan biri gelsede getirtsem yaaaa
attachment.php

Malzemeler
500 gr un
1 kase ılık su
1 paket (42 gr) yaş maya
1 kesme şeker
1 tatlı kaşığı tuz (ben bir tutam kullandım)
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yumurta

Üzeri İçin

Çörek otu veya susam
Yapılışı
Mayayı ve kesme şekeri ılık suda eritin.
Unu bir kaba alın. Ortasını havuz gibi açın. Açtığınız havuzun kenarlarına tuzu serpin. Mayayı unun ortasına boşaltın.
Bir yandan yoğururken, diğer yandan yavaş yavaş zeytinyağını ve yumurtayı ekleyin. Hamuru iyice yoğurup üzerine bir bez örtün ve 1 saat mayalanmaya bırakın.
Hamur kabarınca bir iki defa daha yoğurun. Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparın. Kopardığınız parçayı yuvarlayıp elips şekli verin.
Ortasına baş parmağınızla bastırarak uzun bir çukur oluşturun. Bunu yağlı kağıt serili veya hafif yağlanmış tepsiye koyun. Bu arada fırını 220 C'ye getirin. Isınmaya başlayınca fırını kapatın.
Kalan tüm hamurlara da aynı işlemi uygulayın. Ekmeklerinizin üzerine fırça ile oda sıcaklığında su sürüp çörek otu veya susam serpin.
Isıya dayanıklı bir kaseye kaynar su koyun. Bu kaseyi fırının en altına yerleştirin. Tepsiyi fırına koyun. 5 dakika sonra tepsi hala içinde iken fırını çalıştırın (tekrar 220 C'de).
Üzerleri kızarana kadar pişirin.
Açıklama
Yaş maya yoksa 1 paket kuru maya da kullanılabilir.
Kaynar su, fırın çalışırken buhar oluşturup ekmeklerinizin içinin yumuşak olmasını sağlayacaktır.

ALINTIDIR.....

Ekli dosyalar

• gdfcxgcv.jpg
    gdfcxgcv.jpg
    41,1 KB · Görüntüleme: 108

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
Bende bayılırım ya hele içine b.peynir maydanoz koyucan süper olur...

OP
zuzu44

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
yok bu ekmeği nescafeyle ve almanyanın özel krem peynirleri ve marmalatıyla yicen bu poça değil nk mini ekmek ama çok lezzetli oluyo

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar