akşam namazının kazası

FUNDA

Daimi Üye
Tepki
302

Sual: Kaza namazı borcu olmayanın, kıldığı kaza namazları nafile olduğuna göre, akşam namazını kaza edince, kazamız yoksa nafile oluyor. Üç rekâtlık nafile olmayacağı için, akşam namazının sünnetini kılarken, kazaya da niyet etmeden kılmak gerekmez mi?

CEVAP

Hayır, gerekmez. Farzın yanında herhangi bir namaz kılınınca, sünnet de kılınmış oluyor. Onun için sünnetleri kılarken kazaya da niyet etmenin hiç mahzuru olmaz. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

İmam-ı a’zam hazretleri, [kaza namazı borcu olmadığı halde] namaz abdestinin bir edebini terk ettiği için, kırk yıllık namazı kaza etmiştir. (1/29)

Şu halde kazası olmayan kimse de, kaza kılabilir. Sünnetleri kılarken kazaya da niyet etmesi daha uygun olur. Çünkü böyle yapmakla, sünnet terk edilmiş olmadığı gibi, mekruh olmuş veya sahih olmamış olan namazları varsa, bunlar da kaza edilmiş olur.

Yanlış okuyunca

Sual: Namaz kılarken, yanlış okuyunca ne yapmak gerekir, namaz bozulur mu?

CEVAP

Yanlış okunduğu biliniyorsa, geriden alınıp doğrusu okunur. Namazı bozan bir yanlışlık yapılmış olsa da, böyle yapınca, namaz bozulmamış olur.

yeşil

Daimi Üye
Tepki
903
benım bildiyim namazı yanlış kıldında selamdan hemen sonra sehiv secdesi yapıldını bılıyorum ben

OP
FUNDA

FUNDA

Daimi Üye
Tepki
302
benım bildiyim namazı yanlış kıldında selamdan hemen sonra sehiv secdesi yapıldını bılıyorum ben

evet canım eksik yazmışım okunuşta yanlış olduğunda sure baştan alınır ve sonunda sehiv secdesi yapılır yani namazı tekrar kılmaya gerek yoktur anlamında.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar