8 yaşındaki oğlumun gece uyku problemi var??

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Yazgül Hanım merhabalar.
Bu konu için ayrı bir başlık açtım çünkü sizinle bire bir konuşmak istedim.
8 yaşında çok ama çok hassas bir oğlum var,bu sene 2.sınıfa geçti.
Sorunumuz şu akşam çok geç saatlerde yatıyor,oldum olası erken yatağa girmeyi sevmiyor.Yatış saatti bazen gece 12 bazende 01'leri buluyor.İyi konuştuk olmadı,kötü konuştuk olmadı...Yine bildiğini okudu...
İkinci çocuktan sonra onu biraz boşladığımı düşünüyorum ama ilgi ve alakamı da eksik etmedim.
Gece yatağa isteksiz girdiği için sık sık kalkıyor,gözünden uyku akıyor biliyorum görüyorum ama korkuyorum diyor başka da bir şey demiyor...Heleki o gün arkadaşları ile kötü bir şey yaşadı ise o gece hiç uyumuyor.
Bir arkadaşı üç harflilerden bahsetmiş,bırakın o gece uyumayı tek başına tuvalete bile gidemedi,sabaha kadar uyumadı uyutmadı.
Konuştuk,babası ayrı,teyzesi ayrı konuştu..Şimdilik şükür eskiye göre daha iyi ama etkisinden kurtulamadığı belli.
Yatmadan önce kitap okutturuyorum gözleri yorulsun kafası dağılsın diye,ama yine uykum yok uyuyamıyorum sendromu yaşıyor.
Nasıl davranacağımı ve nasıl hareket edeceğimi şaşırmış bir durumdayım.
Önerebileceğiniz bir şey varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkür ederim.

Tepki
62
Yazgül Hanım merhabalar.
Bu konu için ayrı bir başlık açtım çünkü sizinle bire bir konuşmak istedim.
8 yaşında çok ama çok hassas bir oğlum var,bu sene 2.sınıfa geçti.
Sorunumuz şu akşam çok geç saatlerde yatıyor,oldum olası erken yatağa girmeyi sevmiyor.Yatış saatti bazen gece 12 bazende 01'leri buluyor.İyi konuştuk olmadı,kötü konuştuk olmadı...Yine bildiğini okudu...
İkinci çocuktan sonra onu biraz boşladığımı düşünüyorum ama ilgi ve alakamı da eksik etmedim.
Gece yatağa isteksiz girdiği için sık sık kalkıyor,gözünden uyku akıyor biliyorum görüyorum ama korkuyorum diyor başka da bir şey demiyor...Heleki o gün arkadaşları ile kötü bir şey yaşadı ise o gece hiç uyumuyor.
Bir arkadaşı üç harflilerden bahsetmiş,bırakın o gece uyumayı tek başına tuvalete bile gidemedi,sabaha kadar uyumadı uyutmadı.
Konuştuk,babası ayrı,teyzesi ayrı konuştu..Şimdilik şükür eskiye göre daha iyi ama etkisinden kurtulamadığı belli.
Yatmadan önce kitap okutturuyorum gözleri yorulsun kafası dağılsın diye,ama yine uykum yok uyuyamıyorum sendromu yaşıyor.
Nasıl davranacağımı ve nasıl hareket edeceğimi şaşırmış bir durumdayım.
Önerebileceğiniz bir şey varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkür ederim.

Allah bağışlasın öncelikle ve de yardım etsin...
Bu yaşlardaki çocukların uyku düzeni yoksa eğer belliki korktuğu bişeylerden kaynaklı uykusuzluktur,sizin çok sabırlı olmanız gerekmektedir,çocuğu zorla ve baskıyla uyutmaya kalkmayın bu çocukta ileriye yönelik derin yaralar oluşturur ve psikloljisini iyice bozabilir..bahsettiğiniz gibi arkadaşları üç harflilerden bahsetmiş ve zannedersem bu onu daha da çok korkutmuş ki gece uyuduğu zaman ona bi zarar veerbileceklerini düşündüğü için yada tedirgin uyumakta yada hiç uyuymamak için direnç göstermekte..Onu rahatlatan telkinler verin"biz senin yanındayız,korkacak hiç bişey yok vs.."hatta siz en azından uykuya dalana kadar yanında uyuymaya çalışın ki çocuk kendini güvende hissetsin..annem yada babam yanımda bana hiç bişey olmaz gibi bi güvenle rahatlıkla uykuya dalacağını görebilirsiniz ama bu konuda sabır gösterin..Bazı çocuklarda gerçektende uykuyu hiç sevmezler ve uyku onlara eziyet gibi gelir,yada ben uyuduktan sonra annem babam kardeşimle daha çok ilgilenecekler beni sevmiyolar zaten diye de düşünebilir..ona bu dönemde sevginizi daha çok göstermeye çalışın ve en azından onun yanında kardeşini sevmemeye çalışın..Bu geçici bi durum ama sizi bunaltacak dereceye getirdiyse muhakkak çocuğu bi psikiyatriye yada psikoloğa götürün..yoksa çocukta uzun yıllar derin bi iz bırakabilir..Uyku insan sağlığı için ve özellikle de çocuklar için çok ama çok önemli zamanıdır..

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Allah bağışlasın öncelikle ve de yardım etsin...
Bu yaşlardaki çocukların uyku düzeni yoksa eğer belliki korktuğu bişeylerden kaynaklı uykusuzluktur,sizin çok sabırlı olmanız gerekmektedir,çocuğu zorla ve baskıyla uyutmaya kalkmayın bu çocukta ileriye yönelik derin yaralar oluşturur ve psikloljisini iyice bozabilir..bahsettiğiniz gibi arkadaşları üç harflilerden bahsetmiş ve zannedersem bu onu daha da çok korkutmuş ki gece uyuduğu zaman ona bi zarar veerbileceklerini düşündüğü için yada tedirgin uyumakta yada hiç uyuymamak için direnç göstermekte..Onu rahatlatan telkinler verin"biz senin yanındayız,korkacak hiç bişey yok vs.."hatta siz en azından uykuya dalana kadar yanında uyuymaya çalışın ki çocuk kendini güvende hissetsin..annem yada babam yanımda bana hiç bişey olmaz gibi bi güvenle rahatlıkla uykuya dalacağını görebilirsiniz ama bu konuda sabır gösterin..Bazı çocuklarda gerçektende uykuyu hiç sevmezler ve uyku onlara eziyet gibi gelir,yada ben uyuduktan sonra annem babam kardeşimle daha çok ilgilenecekler beni sevmiyolar zaten diye de düşünebilir..ona bu dönemde sevginizi daha çok göstermeye çalışın ve en azından onun yanında kardeşini sevmemeye çalışın..Bu geçici bi durum ama sizi bunaltacak dereceye getirdiyse muhakkak çocuğu bi psikiyatriye yada psikoloğa götürün..yoksa çocukta uzun yıllar derin bi iz bırakabilir..Uyku insan sağlığı için ve özellikle de çocuklar için çok ama çok önemli zamanıdır..

Yazgül Hanım..
İnanın sabırımın son demleri artık diyebilirim.Gece kalkıp kapıdan bakıyor,eğer biz oturuyorsak salonda tekrar yatağına gidiyor..Ama ben uyuyorsam muhakkkak yanıma geliyor ve kısık bir sesle''anne korktum''gidiyorum yanına yatıyorum tam uyudu diyor kalkacağım gitme diyor..Yada yastığını alıp biizm yatağımıza yakın bir yere yatıyor.çok geceler yerden kaldırdım inanın.
Evet pedagog yardımcı olacak ama iyi bir iletişim uzmanı araştırdık ama onuda bulamadık..
Tüm gece her gece aynı şeyleri yaşamak inanın hem onun psikolojisini hemde beni çok yıpratıyor.
Çok konuştum inanın neler söylemedim.Hatta o konuştuğu kişileri buldum,yalanlayın lütfen öyle şeyleri bizler uydurduk diyerek oğlumun sakinleşmesini bile sağladım ama yinede geceleri kalkmadan yapamıyor.
Uyur ile uyumamak arasında yatıyor,gözleri yarım açık uyuyor.Yani inanın çok geriliyorum bazen..

3 gün evvel öğretmeni ile görüştüm çok sever,birde kendisinden ricada bulunacağım konuşması konusunda belki iyi gelir kanısındayım.
Çok teşekkür ederim Yazgül hanım rahatlattınız inanın beni.
Umarım çok büyük yaralar almadan atlatırız bu dönemi.

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
Sah'im Rabbim yardimcin olsun gercekten zor bir durum

yazgul kadar bir bilgim olmamakla beraber oglunun yasadigi sorunu bende yasadim kurs hocam ayetel kursiyi ogretmisti bunu okuyana uc harfliler hic birsey yapamaz bunu 11 defa oku demisti oylelikle sakinlesmistim geceleri de daha rahat uyuyodum dene bir istersen canim

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Sah'im Rabbim yardimcin olsun gercekten zor bir durum

yazgul kadar bir bilgim olmamakla beraber oglunun yasadigi sorunu bende yasadim kurs hocam ayetel kursiyi ogretmisti bunu okuyana uc harfliler hic birsey yapamaz bunu 11 defa oku demisti oylelikle sakinlesmistim geceleri de daha rahat uyuyodum dene bir istersen canim

Canım duaların gücüne inanan bir insanım bende zaten.
İnan her gece 7 Ayetel Kürsü
7 Nas,7 tanede Ahad dualarını okuyorum beni dinliyor,bitenen kadar uykuya dalmış oluyor..Bir süre rahatlatıyor ama yine sil baştan başa dönüyorum.

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
canim ya kiyamam demek ki o denli icine sirayet etmis yavrumun
sah'im ama kendi okursa daha da rahatlayacaktir hem sen hem o okusun
mesela hifzuhuma diye geciyo ya ayetel kursi de orayi soylediginde maddi manevi hicbirsey bir zarar veremezmis insana bunu anlat mesela ona kendi okusun
inan kuzucugu anlayabiliyorum ben de tam onun yaslarinda yasamistim ben annemlere eziyet etmedim ama geceleri kucuk bir isik sizintisinda ordan uc harfli cikcak sanirdim bak sana yazarken bile icim urperiyo suan
tuvalete gitsem ordan birsey cikicak sanirdim cok zor birsey bu
sana buyuk bir sabir dusuyo artik bir de erkek evlat bu korku uzerinde etki birakmaz insallah

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
canim ya kiyamam demek ki o denli icine sirayet etmis yavrumun
sah'im ama kendi okursa daha da rahatlayacaktir hem sen hem o okusun
mesela hifzuhuma diye geciyo ya ayetel kursi de orayi soylediginde maddi manevi hicbirsey bir zarar veremezmis insana bunu anlat mesela ona kendi okusun
inan kuzucugu anlayabiliyorum ben de tam onun yaslarinda yasamistim ben annemlere eziyet etmedim ama geceleri kucuk bir isik sizintisinda ordan uc harfli cikcak sanirdim bak sana yazarken bile icim urperiyo suan
tuvalete gitsem ordan birsey cikicak sanirdim cok zor birsey bu
sana buyuk bir sabir dusuyo artik bir de erkek evlat bu korku uzerinde etki birakmaz insallah

Son günlerde ne kadar konuşursak o kadar seni korkutur slagonu oluşturduk.Resmen konuşmuyoruz ama sadece korkuyoruz teyzesi..
İşte ben bunun savaşını veriyorum yani korkuyorum.
Sübhaneke,ettahıyatu,Elham dualarını zaten ezbere biliyor,kendisi okuyor canım yatmadan evvel.
Sanırım kardeş etkenide büyük,onunla daha fazla zaman ayırmamı istiyor ama bende ikisinede yetmeye çalışayım derken tabi ben bitik bir halde..
Hayır hiç bir şeyden şikayet etmiyorum da şu gece uykularını bir uyusa:uyku:

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
:kptmya:Hele dün gece saat 10'da kardeşini uyuttum.
Babası oyuncak almış,onunla oynaşıyordu,neyse bakındı falan..Saat 12 olmuş halen bizimkisinde tık yok.Haydi bakalım artık uyuyoruz dedim..Yastığını getirdiği gb kanepede uyuyup kaldı..
Sonra azıcık kahve keyfi yaptık kocişle,tam yatağa girdim,ufaklık ağladı kalktım bir 20 dk uyuması için bekledim.
Sonra tam yatağa girdim bizim büyük dana kalktı:ne:birde yarım saat onu ikna edip uyumasını bekledim.
Yani benim yatağa girip yatmam saat gece yarısı 03 ü buldu.
Şimdi soruyorum bunu her gece yaşasanız siz nasıl olurdunuz??

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
smililerim anlatti sanirim durumu :D

İşte benim durumumu anlatan maalesef bir smıyle yok.
Gece bunlar benim uykumu almama müsade etmiyorlar.Eşim sabah kalkıyor,kahvaltı bile etmeden gidiyor,sonra da sabahları kalkmıyorsun diye bana laf vuruyor,geceleri kaç defa bu şekilde kalkıyorum bilmiyor.İşte eşinde burada etkisi büyük.Ama bir yere kadar sabırları var onlara annelik iç güdüsü verilseydi yada geceleri çocuklar baba diye ağlasalardı aynı durumda biz olsaydık bilmiyorum ne yaparlardı.
Saat öğlene doğru kalkıyorum,ufaklık aynen böyle diyor bana:kptmya:''anne kalktınmı''oğlum ben hiç uyumadımki:1:

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
ay hadi ya daha tesekkur etmeli bence esin canim cocuk bakimi zor cunku heleki iki cocuk
vay be keretaya bak sen hem uyutmuyo sabah da soruyo mu :kptmya:

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
işin gerçekten çok zormuş şahmaran . eşin niye duymuyor ki senin gece mesaini
uykusu çok derin heralde...
şunu iyi biliyorum yeterli uyumamak insanda ne sinir ne iştah ne de güç bırakır
Allah kolaylık versin:uzulme:

Tepki
62
Yazgül Hanım..
İnanın sabırımın son demleri artık diyebilirim.Gece kalkıp kapıdan bakıyor,eğer biz oturuyorsak salonda tekrar yatağına gidiyor..Ama ben uyuyorsam muhakkkak yanıma geliyor ve kısık bir sesle''anne korktum''gidiyorum yanına yatıyorum tam uyudu diyor kalkacağım gitme diyor..Yada yastığını alıp biizm yatağımıza yakın bir yere yatıyor.çok geceler yerden kaldırdım inanın.
Evet pedagog yardımcı olacak ama iyi bir iletişim uzmanı araştırdık ama onuda bulamadık..
Tüm gece her gece aynı şeyleri yaşamak inanın hem onun psikolojisini hemde beni çok yıpratıyor.
Çok konuştum inanın neler söylemedim.Hatta o konuştuğu kişileri buldum,yalanlayın lütfen öyle şeyleri bizler uydurduk diyerek oğlumun sakinleşmesini bile sağladım ama yinede geceleri kalkmadan yapamıyor.
Uyur ile uyumamak arasında yatıyor,gözleri yarım açık uyuyor.Yani inanın çok geriliyorum bazen..

3 gün evvel öğretmeni ile görüştüm çok sever,birde kendisinden ricada bulunacağım konuşması konusunda belki iyi gelir kanısındayım.
Çok teşekkür ederim Yazgül hanım rahatlattınız inanın beni.
Umarım çok büyük yaralar almadan atlatırız bu dönemi.

içiniz rahat olsun bu gelip geçici bi durum sadece korkularını yenmesi konusunda sürekli ona telkin verin...bazende gerçekten üç harfliler o yaştaki çocuklara görünebilirlerde ama zarar vermezler sadece böyle bi korku bırakır üzerinde..dualar bu konuda çok etkili,ayet-el kürsi ve nas suresi çok etkili,100 adet besmele çekip üzerine üfleyin..birde ellerinizle başını okşayıp ben yanındayım,sana hiç bişey olmayacak,biz seni çok seviyoruz Allah seni koruyo sana hiç bişeycik olmaz gibi yatağa yatırdığınızda konuşun onunla,derin uykuya dalsa bile bunları söylemeye devam edin.o bilinçaltına işler ve o uyusada bilinçaltı o sözleri kaydeder ve zamanlada o korkuları geçecektir emin olun..içiniz rahat olsun,o arkadaşlarıylada görüştürmeyin mümkünse,en azından bu dönemde görüşmesinler.pedagoglada görüşün mutlaka ve öğretmenine de söyleyin bu durumu.Sadece size sabretmek düşüyo,dediğim gibi en kısa zamanda geçicek ve sizde rahatlıyacaksınız artık inşallah.Allah yardımcınız olsun.İsterseniz beni facebooktan ekleyin ve sizin olduğunuza dairde mesaj atın,oğlunuz için size uzaktan bioenerji göndereyim ve en kısa zamandada emin olun bu sıkıntıdan kurtulacaksınız Allahın izniyle..

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
işin gerçekten çok zormuş şahmaran . eşin niye duymuyor ki senin gece mesaini
uykusu çok derin heralde...
şunu iyi biliyorum yeterli uyumamak insanda ne sinir ne iştah ne de güç bırakır
Allah kolaylık versin:uzulme:

Evet Hülyam eşim gece kalkınca genelde bağırır,ben onun uyanmasını istemiyorum zaten:hihh:
Ne sinir,ne iştah nede gücüm kalmıyor zaten:uzgun:
Ya neden uyumuyorsun diyorum:uzgun:yüzüme ezik ezik bakıyor.Hiç bir şey söylemiyor:uzgun:
Amin inşallah.

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
içiniz rahat olsun bu gelip geçici bi durum sadece korkularını yenmesi konusunda sürekli ona telkin verin...bazende gerçekten üç harfliler o yaştaki çocuklara görünebilirlerde ama zarar vermezler sadece böyle bi korku bırakır üzerinde..dualar bu konuda çok etkili,ayet-el kürsi ve nas suresi çok etkili,100 adet besmele çekip üzerine üfleyin..birde ellerinizle başını okşayıp ben yanındayım,sana hiç bişey olmayacak,biz seni çok seviyoruz Allah seni koruyo sana hiç bişeycik olmaz gibi yatağa yatırdığınızda konuşun onunla,derin uykuya dalsa bile bunları söylemeye devam edin.o bilinçaltına işler ve o uyusada bilinçaltı o sözleri kaydeder ve zamanlada o korkuları geçecektir emin olun..içiniz rahat olsun,o arkadaşlarıylada görüştürmeyin mümkünse,en azından bu dönemde görüşmesinler.pedagoglada görüşün mutlaka ve öğretmenine de söyleyin bu durumu.Sadece size sabretmek düşüyo,dediğim gibi en kısa zamanda geçicek ve sizde rahatlıyacaksınız artık inşallah.Allah yardımcınız olsun.İsterseniz beni facebooktan ekleyin ve sizin olduğunuza dairde mesaj atın,oğlunuz için size uzaktan bioenerji göndereyim ve en kısa zamandada emin olun bu sıkıntıdan kurtulacaksınız Allahın izniyle..

Eşim bu konuda çok sabırsız,özellikler gece uykusu bölündüğünde inanılmaz sinirlenebiliyor.
Bütün iş bana düşüyor.Söylediklerinizi harfiyen yerine getireceğimden şüpheniz olmasın.
Ayrıca hemen faceden ekliyorum.

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Canim benim cocuklugumda da korkularim vardi.
Herkes uyuduktan sonra annemle babamin basina dikilirdim uyuyamiyorum diye.
Annem yat yok birsey derdi, babam dayanamaz yanina alirdi.
Uyku iyice bastirinca babam kalk yat kizim derdi gider yatar öyle uyurdum.
Sonra dualarin faziletlerini okumaya basladim, ve dualarla huzur buldum.
Bu dönem gececektir ama senide yoracak sanirim maalesef.
Allah yardimcin olsun canim.
Bosuna demiyorlar annelerin hakki ödenmez diye.

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Şahmaran Allah yardımcın olsun sıkıntılı bir durum ama geçici merak etme.
Çocuklukta bu tür korkular bizde yaşadık.
Şimdi çocuğa dua oku sana bişi yapmazlar diyerek daha çok korkuttuğunuzu belirtmek istiyorum.
Korkulacak hiç bir şey olmadığını onlarında Allahın yarattığı varlıklardan olduğunu anlatmalısınız.
Şahmaran senin yapacağın bir müddet onunla yatmak birlikte kitap okumak.yada sohbet etmek.:huhuu:

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
aaa Şahmaran sen beni anlatmışsın ya.. Aman allahım ben bunların hepsini ortaokula kadar yaşadım nerdeyse.. kabus gibi oluyordu benim için gece.. yani gün 24 saat olsa ve kimse yatmasa o bana yeterdi.. eğer annemler oturuyor ise olağanüstü bir uyku uyurdum ama yok biri erken yatsa asla uyuyamazdım.. sıcak basar, sürekli tak-tuk sesler duyarım ya annemi çağırırdım ya babanemin yanına giderdim :D bahanem de fix: karnım ağrıyor uyuyamıyorum :D

bunu yaşamak gerek, anlatılmaz bence.. 0 uyku ile okula gitmeye çalışmak.. işin komik tarafı bende çok korkardım "başkalarından", bir de depremden..

nasıl yendiğime gelirsek (tabi kocaman oldugumu da göz önünde bulundur lütfen) öncelikle yattığım odaya bakan kolidorun ışığını yaktım, hatta babam oraya küçük bir lamba taktı.. daha sonra gece için yanımda walkman bulundurdum, uyanırsam stress yapmadan onu dinleyerek uyuyordum.. bir de (ki bu en önemlisi) kız kardeşimle aynı odaya taşındık.. yalnız yatmaktan korkuyorsa yalnız yatmasın bilinçlenene kadar.. tabi lisede korku falan kalmadı, hatta tam tersi annemler gitsede evde kafa dinlesem diye deli oluyordum :D umarım bir fikir verebilmişimdir ;)

OP
Ş

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Canim benim cocuklugumda da korkularim vardi.
Herkes uyuduktan sonra annemle babamin basina dikilirdim uyuyamiyorum diye.
Annem yat yok birsey derdi, babam dayanamaz yanina alirdi.
Uyku iyice bastirinca babam kalk yat kizim derdi gider yatar öyle uyurdum.
Sonra dualarin faziletlerini okumaya basladim, ve dualarla huzur buldum.
Bu dönem gececektir ama senide yoracak sanirim maalesef.
Allah yardimcin olsun canim.
Bosuna demiyorlar annelerin hakki ödenmez diye.

Canım bende çocukluğumda yaşadım bu korkuları,herkes gibi..
Ama ben hiç bir zaman annemin yada babamın yanına gidip korkuyorum diyemedim çünkü ben babamdan çok korkan bir çocuktum,bana kızar yada bağırır korkusu ile kendi kendime yendim.
Berke çok hassas bir çocuk o kadar hassas ki yüksek sesle konuşmam bile çok büyük etki bırakabiliyor maalesef.:uzgun:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar