5 şişle çorap örüyoruz...

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
şimdiiii.... size lazım olacak ip ve şişler...
0_19e2b7_9c297cdc_L.jpg

bilmeniz gereken ilmekler - düz, ters, sola kes, sağ kes.... ama ajurlu öreceksiniz tabiki ona göre işiniz zorlanacak...

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
ilk baştan şişe ilmekleri almalıyız... bunun için alışabildiniz gibi ilmekleri alın...
düz erkek çoraplara ben genellikte şiş başı 14-15 ilmek alıyorum yani toplam 56-60 ilmek..
kadın çoraplara şiş başı 13-12 yani toplam 52-58 ilmek....
çocuklara otomatikten yaşa göre daha az alıyorum ...
ama bunu da unutmayın lütfen ben bu sayı bildiniz patik iplere göre veriyorum... dolasıyla ip kalın veya ince olacaksa ona göre ilmeklerim sayıları veya artar veya düşer

ben bu çorapları örerken değişiklik olsun diye desen yüklenecam bu yüzden benim sayım baya artıyor... ben şiş başı 15 ilmek almaktayım.. toplam 60 ilmek alıyorum...
0_19e29a_4343fa15_L.jpg

sonrada ilk sıra örerken her 15 ilmek ağrı şişe yerleşiyorum... yanı 15 ilmek ördüm ikinci şiş aldım ve ona 15 ilmek ordum... sonra 3-cu şiş ve 4 şiş...
ilk sıra kafanız karışmasın diye tamamen düz ilmekler olarak örebilirsiniz... ben artık alıştım diye ilk sıradan lastik yapmaya başlıyorum...
yani hanımlar... ilk sıradan sonra böyle bir görüntuya ulaşıyoruz..
0_19e29b_53e7c901_L.jpg

çirkin.. ama sonrası güzelicek :tskler:
son ilmek ve sıradaki ilk şişteki ilk ilmeyi örmeden önce lütfen örgü bir yerde kıvırmamasına dikkat edin ...

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
bu örme yönteminde mesineli ordumuz gibi kenar ilmekler yok... yani şişteki ilmekler bitince boşalan şişle sıradaki ilmekleri örüyoruz...
örgü başladı yerde veya ilmek tokasını takın veya benim gibi ilmek alınan ipi kesmeyin bu sa size başlangıç yeri belirlesin...

işte böylece devam ederek bizim lastik uzuyor ...
0_19e29c_9fdc785c_L.jpg
0_19e29d_9fe8d36_L.jpg

lastik uzunluğu istediniz gibi örüyorsunuz.. bu tamamen size kalan bir şey...
lastik bitince tamamen düz ilmekleri örmeye başlayabilirsiniz...
ben desen koydum...
0_19e29e_8f99eedb_L.jpg

sonrada desen bitince düz ördüm...

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
siz çorabın üst kısmı benim için yeterince uzun oldunu diyorsanız o zaman topuğa geçebiliriz...
ilk baştan son sıra örerken 3-cu ve 4-cu şişteki ilmekleri bir şişe birleştirmiyoruz... görüntusu bu..
0_19e29f_cc9c692b_L.jpg

şimdiiiiii...
topuk oluşturmak için artık bu birleştirmiş ilmekleri kulanıcaz ... bende 30 ilmek var.. sadece onları on ve arka örüyoruz artık.. yükseklik böyle hesaplayacak... birleşmiş ilmekler ne kadar o kadar sıra olacak... yani bende 30 ilmek olduna göre ben 30 sıra örmek zorundayım.. neden ayine sayı derseniz... çünkü sonra kenarlardan ben 15 ilmek çikartacam...ama bu sonrasına kalsın... şimdilik kafaları karıştırmayım...
işte örmeye başladık.. ve ortada böyle bir görüntü çikti..
0_19e2a0_3835feb6_L.jpg

bu da benim 30 sıra bitti...
0_19e2a1_a61919d1_L.jpg

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
şimdi ikinci aşamalara gelelim....
topuğu toparlamak için bir suru yöntem var ben şimdilik bana annemin öğretini gösterecam.. sonra isterseniz başkaları da göstererim....
işte başlıyoruz...
bizde hatırladınız gibi topuga ayrıldımız ilmekleri varmiş ( bende 30 ilmek )... onlarla devam ediyoruz....
şişteki ilmek sayları 3 -ça bölüyoruz... bende 10-10-10 olacak...
ama diyelim ki siz kadın çorap örerken şiş başı 13 ilmek aldınız ve birleşik ilmek sayısı 26 olmuştur.. o zaman doğal olarak sayası 3-ça bölünemiyor... yani veya eksik veya fazla olacak bir yerde... işte o zaman bir kural iş içine giriyor... orta kısmı her zaman ikiye bölmeli!!!! işte buna göre 26 ilmek bu şekilde bölüyoruz: 9-8-9.... toplam 26 oluyor...
işte bende ilmekleri böldüm ..
0_19e2a2_aa5858f7_L.jpg
0_19e2a3_79638c4c_L.jpg

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
topuğu toparlamaya arka sıradan başlıyoruz...
şimdi ben kendi çorapın yüzerinde örnek vererek sıraları yazıcam...
ilk ters tarafında ki sıra:
ilk 10 ilmek ters örüyoruz...9 ilmek orta kısımdan ters örüp sonra gelen sonuncu ilmegı ve kalan 3cu kısımdan birinci ilmegı birlikte ters olarak örüyoruz... yani kesiyoruz ilmekleri ... toplam 20 ilmek şişte olacak ve obur şişte 9 ilmek kalacak... onları örmeden ögüyu öne çeviriyoruz..
ön :9 ilmek örüyoruz .. 10-cu ilmek ve üç uncu kısımdan ilk ilmek düz olarak kesiyoruz.. yani şişte sadece 10 ilmek... örgüyü donduruyoruz ters tarafına ...
tekrar 9 ilmek ters ve 10 cu ilmeği gelecek ilmekle ters örüp kesiyoruz...
göruntusu bu
0_19e2a4_93011bf7_L.jpg

işte bu şekilde şişte sadece orta kısımdaki 10 ilmek kalana kadar kesme işleri devam ediyoruz..
0_19e2a5_674c4cca_L.jpg
0_19e2a6_f841db2c_L.jpg

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
evet işte.... bunu da başardık...:sevindirikasli::confetti:
bütün hızla devam edelim... zaten azçik kaldı :findikim:

devam etmek için o topuk ilmekleri olan şişle topuğun kenarından ben 15 ilmek çikartacam... siz farklı şiş başı sayılardan başladıysanız ona göre ilmek sayısı çıkartacaksanız.. mesela baştan 13 ilmek şiş başı başladıysanız dolasıyla topuk yukseklik 26 sıra olacak ve şimdi kenardan 13 ilmek çıkartacaksanız...
görüntu bu
0_19e2a7_d7751146_L.jpg

şişe ilmek aldık ve otomatikten ilk şişe geldik... onun ilmekleri örüyoruz... sonra gelecek şişteki ilmekleri.... ve topuğun obur tarafında yeniden 15 (veya sizin sayasına ne kadar olacaksa ) çıkartıyoruz..
sonrada ben ayine şişle ilk şişten daha 5 ilmek örüyorum... yani... bizim topuğunda 10 ilmek vardı .. işte onları ikiye burada bölüyoruz...
sizde diyelim ki 8 ilmek vardı.. siz o zaman 4 örüyorsunuz....
görüntusu bu
0_19e2a9_9bdb67f7_L.jpg

yani bende şuanda iki tane şiş de 15 ve 15 ilmek ve iki tane şiş de 20 ve 20 ... topuk kısmından iki şişe beşer ilmek yüklemiş oldum...

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
şimdi artık yeniden bütün şişlerde ilmekleri örüyoruz... ama bu arada bizde olan fazlalıkları kesmek zorundayız...
gördunuz gibi ip şuanda topuğun alt kısımda...
ilk gelen şişteki ilmekleri örüyorum ama son iki tane ilmek sağ kesme olarak birlikte örüyorum.. işte şuanda ilk fazlalıktan kurtuldum.... sonra gelen 15 ilmek lelik iki şişi oldu gibi örüyorum... gelecek şişteki ilk iki tane ilmekleri sola kesme olarak birlikte örüyorum... kalan ilmekleri örüp yeniden topuğun ortasına geldik... sonraki sıra hiç kesmeden oldu gibi örüyoruz...
gelecek sırada tekrar kesme oluyor.. sonraki sıra kesmeden örüyoruz...
goruntusu bu..
0_19e2ad_4f0c1eeb_L.jpg

her ikinci sırada kesmeye devam ediyoruz o fazla kalan ilmekleri yok olana kadar... yanı her şişte yeniden başladınız gibi sayı olmalı..
0_19e2ae_4f932f3f_L.jpg

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
çorap küçük parmağa geldi zaman toparlamaya başlıyoruz çorapı ...
burada da farklı şekilleri var.... isterseniz her şiş başı kesme yapın veya benim gibi - ilk şişte başında kesme , ikinci şiş de sonunda kesme , üç uncu şiş de başında kesme , dört uncu şiş de sonunda kesme..
yani böyle...
0_19e2b1_57e680fc_L.jpg
0_19e2b2_82bafa12_L.jpg

şimdi kesme kuraları!!!
şişteki ilmek sayısı ikiye bölüyoruz... ilk yarısı her ikinci sırada kesecaz sonra kalanları her sıra da keseriz ...
mesela... bende 15 ilmek - ilk 8 ilmek her ikinci sıra da kesiyorum.. sonra kalan 7 ilmek her sırada kesecam...
0_19e2b3_894784de_L.jpg

kalan 4 ilmek tığ la kesip ipi çorapın içine saklıyorum
0_19e2b4_ecfe5021_L.jpg

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
işte benim ilk çorap bitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:selam::selam::selam::selam::confetti::confetti::confetti:
0_19e2b5_72bdbc6f_L.jpg
0_19e2b6_bc9bab29_L.jpg

Hanımlar umarım yaptım çalışma size yardımcı olacak:sirin:
bide anlamadınız konular varsa lütfen sorun... ben yardımcı olmaya çalışacam :utan:
ve lütfen ben 5 şiş beceremem duşunmeyin.... isterseniz mesineli şişle de ayine yöntemi uygulanabilirsanız

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
ellerine sağlık canım.açıklamayı şimdi gördüm.ben de ya yarın veya sonraki gün başlıyayım.iplerimi ayarlayayım önce.:ask:
tamam ablam... acelesi yok konu nasıl olsa bir yere gitmez :sirin: bende bu arada ikinciye bitirme güzeliyim... sonrada artık belkide eldiveni gösterirım...

ne diyeyim ,harikaaa ellerine saglik,aciklamanda cok guzel

teşekkür ederim.. umarım yardımcı olacak bir çalışma olmuş...:sirin:

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Sen harikasın ya ne kadar detaylı ve güzel bir anlatım olmuş ellerine kollarına sağlık

firkete1

Daimi Üye
Tepki
257
açıklama süper önce kendime başlayıp deneyeyim.tecrübe kazanınca da beyime yapayım.patik patik diye tutturduydu.çorap giysin daha sıcacık olur demi.
tekrar teşekkürler iremcim.bitirince resimlettireyim.:ask::ask::ask::hhhhhh::hhhhhh::hhhhhh:

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
Sen harikasın ya ne kadar detaylı ve güzel bir anlatım olmuş ellerine kollarına sağlık
çok teşekkür ederim canım...:ask:

açıklama süper önce kendime başlayıp deneyeyim.tecrübe kazanınca da beyime yapayım.patik patik diye tutturduydu.çorap giysin daha sıcacık olur demi.
tekrar teşekkürler iremcim.bitirince resimlettireyim.:ask::ask::ask::hhhhhh::hhhhhh::hhhhhh:
bekliyorum:selam:

bende eskiden patık örerdim... fakat oğlum Ankara da üniversite kazanınca iki de bir ben Akdeniz çocuğum uşuyorum diyerek çoraplar aklıma geldi... ince iple ona örüyorum.. oda onlar ayakkabı içine bile giyor :huhuu:

OP
kikimoraa

kikimoraa

Daimi Üye
Tepki
942
bende ikinci corapı biterdim :interest:
0_19e96b_a9a67186_L.jpg
0_19e96a_520bac28_L.jpg

artık Elif rahat rahat kullanır ..:huhuu:
fakat hanım efendi dediki bunlar kısa... dahada uzun istiyormuş:bayil:

firkete1

Daimi Üye
Tepki
257
ben çook beğendim.başladım.lastikteyim.kendime değil beyime yapıyorum.60 tel iyi gelir herhalde değil mi.model de şimdilik yok.bakalım beğendiğim bir şey olursa yaparım.düz örsem çok mu genişler acaba
çocuklarınız sağlıkla kullansınlar.ankara soğuk oluyor hele gece daha bi soğuk olur.
elifin çorabıda çook güzel .ellerinize sağlık.biraz daha uzun çok uzun olmaz mı.
tekrar teşekkür ediyorum.şimdi ben de evde tek başımayım.resimlemeyi biraz daha öreyim de yaptırayım olur mu.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar