1. Münazara : Gelinler&Kaynanalar (1 Hafta Boyunca Güncel)

Sizce Münazaramızı Hangi Grup Kazanmalı?

• Kullanılan toplam oy
    10

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
1.gif

1.gif
Önemli Uyarı
1.gif

"Kaynanalar Grubu" mesajlarının tamamında turkuaz rengini kullanacaktır

"Gelinler Grubu" ise mesajlarının tamamında pembe rengini kullanacaktır

Kaynanalar Grubu

xnasprite3.png

@ayser diskalifiye oldu

xnasprite3.png

@datlu sapuk diskalifiye oldu

xnasprite3.png

@Güℓümse diskalifiye oldu

xnasprite3.png

@GÜL JİYAN diskalifiye oldu

@nk83

Gelinler Grubu

@Deokman

@Fındık Kurdu

xnasprite3.png

@Nara diskalifiye oldu

@bitter_im

@esmeryarim

Önemli Not

duyuru.gif
Taraflar harici diğer üyelerin mesajları geçerli olmayacaktır yetkili arkadaşlarımız gördüğü anda sorgusuz sualsiz mesajları kaldıracaktır :tskler:

duyuru.gif
Taraflar düşüncelerini savunurken katılımcı olmadığı için yorum yazamayan ama konuyu takip eden üyelerimizde 3. gün açılacak olan ankete katılarak hangi tarafı desteklediklerini belli edebilirler. Bu anketin bir de şöyle önemli bir tarafı var 1 hafta boyunca hangi grup daha çok oy aldıysa münazara sonunda kazanan grupta onlar olacaktır https://www.hanimefendi.com/geyikci...munazaranin-konusu-gelinlerampkaynanalar.html

duyuru.gif
Bu konu tamamen eğlenmek amaçlıdır ve bunun bilincinde olarak taraflarımızı savunurken tartışma yaratmamaya özel gösterelim efendim :buyrun: Keyifli eğlenceli atışmalar olsun :hihi:

Çilekli Sakız

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
5.840
[FONT=&quot]Kökeni bile hala nerelere dayandığını bilemediğimiz bir muammadır Gelin ve Kaynana geçimsizliği..Bunun en büyük nedeni ÖN YARGIDIR..Çünkü kaynana bir kız değil gelin aldığının bilincindedir..Bizim toplumuzda ise gelin hizmet eden çocuk doğuran çok fazla konuşmaya meyili olmayan..Bir lafa bin karşılık vermeyen kişi olarak adlandırılır. Bu yüzden her zaman gelinlerden beklentiler yüksek olur.Gelin ve Kaynana arasında ki kuşak farkı da bu sorunları daha da arttırır.Sizlere örneklerle göstermek istiyorum.

Gelin ve Damat tartışırlar velhasıl gelin konusunda haklıdır.Ama onun bu haklılığı pek bir şey ifade etmez.Gelinin eşine söyleyeceği tek bir uyarı bile kaynanayı rahatsız eder.
[FONT=&quot]

[FONT=&quot] Peki neden rahatsız eder.Eee oğlan çocuğudur el bebek gül bebek büyütülmüş..Ana kuzusu olmuş.Hayata bizlerden 1-0 önde başlamış...Annesi nasıl olurda oğulcuğuna bir laf eder..

Kaynana böyle görmüş kendi kaynanasından..Doğruların bu olduğuna inandırmış kendini..Ki bunun yanlış olduğunun bilincinde oduğu halde..

Yani uzun lafın kısası Kaynana oğluna hiç bir kızı yakıştırmaz.Dünya güzelide olsa kusur bulur onda..Hele ki oğlununda ona ilgisini kendisinden çok görünce doğal olarak sevmez sevemez gelini.Kısacası oğlunu paylaşamadığı için kıskanır gelinini.

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.518
Efendim gencecik hatunum ama ilk kayınvalidelik görüşümü belirtmeye geldim
embarrassed-smiley09.gif
ay çok heyecanlıyım hemen kendimi o mod'a almayım gözlüğüm nerde :gozluk::ko

Efendim gelin hanımlar eğer evlenir evlenmez kayınvalideyi (kaynana değil dikkaaat ilk yanlışınız bu işte başlığı açan hatuna da gönderme :gulsemmi:) emekliye ayırıp eee belli bir yaşa getirdin artık oğlanı ben aldım (Fındık hanıma şut geldi ) artık senin esamen okunmaz kusura bakmayasın otur köşende tavrına girince eee bu da kaç senelik anne yani hafiften bir gıcık kapıyor
crankyoldlady.gif
ve kendisini bir anda dışlanmış hissediyor. Onca zaman oğlunu yememiş yedirmiş giymemiş giydirmiş gözünden bile sakınmış olan bu ana! (gaza geldim :nazo:) Bir anda tüm emekleri hiçe sayılarak bir bohça edası ile kışlıkların yanına kaldırılmak isteniyor bu revamı arkadaşlar

Şimdi size soruyorum izleyiciler bu da mı gol değil be

(Bu gelinler oyacak beni ay çok eğlenecez )

Çilekli Sakız

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
5.840
o ana kuzusu ise bizde agac kovugundan cikmadik bizde bir annenin evladiyiz.. Ama kaynanalar bunu kabul etmez tapulu mali gibi aldik gozuyle bakar.cok yanlis birsey Nkcim o buyuttu besledi bugunlere getirdi ise kendi egolari icin getirmedi ya bir kus bile yavrusu buyuyunce dogaya salar.O artik bir birey 10 yasinda ki annesiz yapamayan bebe degil.. :D

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.518
O kadıncağızında ağaç kavuğundan çıkmadığını bir kenara not alalım o vakit :)

Ego için yaptığını kim söyledi ki Deokman'ım kendini yerine koysana sadece bir anne ailede kendisinin dışlandığını değil önemsendiğini hissetmek istiyor. Fikirleri uygulanmasa bile değer gördüğünü fikirlerinin dinlendiğini bilmek istiyor ki o da aynı şekilde karşı tarafa aynı tavrı gösterebilsin. Sırf zıtlık yaratmak adına kayınvalidenin dediği mantıklı gelse bile onu yapmayıp kendi dediğini yaptıran gelinler var yani :ne: yada kendi annesi söylesin mantıklı gelir ama eşinin annesi söyleyince bir anda annen bize ne çok karışıyor olur :D

Oğlan elbetteki küçüklüğünden itibaren artık bir birey ve aklı fikri yerinde biri annede evlenmesine rağmen oğlunu hala kolunun altında gezdirmeye çalışacak değil herhalde çocuğunun evlenip yuvasını kurması bir çok annenin hayalidir diye düşünüyorum

esmeryarim

Daimi Üye
Tepki
3.148
-alkis @Deokman cım çok doğru söylemişsin canım

şimdi ben olaya kendimden de örnek vererk ele alayım :D
@nk83 ben poh pohladımda ne oldu heee yok anam yok siz kaynanaları şımartmaya gelmiyorsunuz :lengua: okadar sene yap et aman kırılmasınlar kaynana hanımlar yaşlılar hep alttan al bak sonunda ne oluyor gördüm :acep:

başta gelin kaynana arasına mesafe koyacan ki herkeste yerini bilsin biraz :saplak:

oğlanı büyütüyor diye kaynanalık yapmak zorunda değiller haa yapacaksada evlendirmesin alsın yanıbaşına otursun

kaynana kaynana
nede bahtım kara
talihim güzel olsaydı
ben gelirmiydim bu hala :D
saçma oldu ama olsun manide yazdım hemencik :ko :ko

esmeryarim

Daimi Üye
Tepki
3.148
ben çok kendimi onların yerine koydum @nk83 hatta kendi ailem nasılsa eşimin aileside benim için öyleler dedim hep gel görki benim düşündüğüm gibi değilmiş demekki dünya düzeninde kimse kendi ailesi gibi olmuyor ne yaparsan yap el kapısı işte
kaynana değilmisiniz illa kendinizi haklı çıkarmak için duygu sömürüsü yapacaksınız :D

ben gözümü açtım artık yemezler kaynana nk hanım :gulsemmi:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.518
Ooo esmeryarim hanımlarda gelmiş önden öpeyim :eek: sonra da ifadesini alam :rujsigara:

Mani he O zaman "Gelinin gözü açığından kaynananın kulağı açığından kork" (ay az önce uydurdum kriz )

Olaya sadece kendi çerçevesinden bakan kızlarımız tabiki birbirlerine alkış tutacak ee ne yapacak öyle yapacak tabiii el mahkum :eek:

Lafını yapacaksanız ne diye pohpohluyorsunuz anlamadım

O zaman o kadar sene ne yapıp ediyorsunuz bir desene bana bir okuyayım bende ona göre cevap vereyim :D ona bakarsan ne kayınvalideler de var aman o gençtir yeni evlidir boşver deyip her lafa tavıra göz yumar sonra kötü yine kendi olur yani...

Oğlanı büyütüyor diye kaynanalık yapmak zorunda değilse kızda oğlanla evleniyor diye anneye set çekmek zorunda değil o halde ha haaaa

İkinci mesajına da cevap vereyim:sevindirikasli:

Ben ne yalan söyleyeyim kendi ailem gibiler hiç ayırmam hatta daha ileri gidip kayınvalidemi kendi annemden çok seviyorum demeler hiçbir zaman gerçekçi gelmez (genel konuşuyorum üstüne alma) :eek:ys:

Herhalde tarafımı savunacağım ne sandın ayrıca neden hemen duygu sömürüsü gibi algıladın ki bir kaynananın en derin içtenliği ile kendisini ifade etmesiydi bu :panter: :interest:

Çilekli Sakız

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
5.840
Kaynanalarda bir zamanlar gelindi ve onlardan cok duyariz biz cok cektik neler neler derler..Peki onlar oyle gordu diye neden biz gelinlere de cektirirler..Ben cektim onlar cekmesin demezler..Cünkü ev icerisinde lider konumda gorur kendilerini onlara soylemeden tek birsey yapilmasini istemez..Ayni evde yasayalim diye diretende onlardir.Neden cunku gelin ona hizmet etsin ister...Turkiyede bosanmada esler arasinda ki sorunlarda en buyuk neden budur..Cunku bazi kaynanalar ilgi ve hizmete actir..:derdimcok:

Çilekli Sakız

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
5.840
Aynı evde oturma mantiginida anlamiyorum , yahu hic ev ev ustune olur mu ? Sizce neden kaynana bunu talep eder..Benim kocamla ozelim olamaz mi bir sabah gec uyanmak isteyemem mi kendi istedigim yemegi yapamazmiyim kendi arkadaslarimi agirlayamazmiyim..Annemden biliyorum kac yil babaannemde kaldi hic tanimadigi yiginla gelen misafirleri hemde yatili agirldi..O kadinin sucu neydi ? Yemek biter bulasik baslar o biter etrafi supur o biter camasirlar..Yahu bir ana kuzusuda gelindir yaziktir hic kimse iddaa ediyorum duymamistir gelin sorunu diye birsey cunku yoktur..Kaynana sorunu vardir..

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Oğlanı gelinin başına sarıp kurtuldum ,kurtulmasına kurtuldum da gelin, gelin oğluma güzel yemekler yap aramasın annecimin yemekleri diye.:interest:
Bu arada kuzular yani gelinler yazılarınızı okudum ben asla gelinle bir arda oturmak istemezdim bunuda bilin.:tıktık

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Kaynanalar pardon @nk83 alınmasın şimdi kayınvalideler teşrif etmişler..:buyrun:

Öncelikle hoşgeldiniz diyorum (saygıda kusur etmeyelim):sirin:sonra da konuya giriyorum:kahve:

Yok anacım size ne yapsak yaranamayız:eek:fff:

Ağzımızla kuş tutsak yine de yaranamicaz orası garanti-ayse

Niye mi?

Her zaman en güzel yemeği siz pişirirsiniz..
haushalt_smilie_0004.gif

Her zaman en mükemmel temizliği siz yaparsınız..
haushalt_smilie_0006.gif

Köşemize çekilelim toruna tosuna kazak örelim demek yok
haushalt_smilie_0086.gif

Biz el kızı..Ne öğrendikte geldik ki.
haushalt_smilie_0008.gif

.Beğenseniz bile beğenmedik diceksiniz...Neden? Oğlunuzun gözünde bir numara sizin olmanız lazım..:hihh:

Başkasının o yere yerleşmesine tahammülünüz yok..Oğlunuz sizin olmalı hep sizin kalmalı..:bayil:

Ya el insaf..Bırakıyım yuvasında çoluğu çocuğuyla mutlu yaşasın demiyorsunuz...İlle kavga gürültü ille kıyamet kopacak:kizginasli:

Dip not:Bu söylediklerim kendi kayınvalidemi kapsamıyor:beyazbayrak:

Çilekli Sakız

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Tepki
5.840
El kızı diye bakarlar bizlere hep..Benimseme yok..Dogurdugumuz cocugumuzu bile sahiplenirler..Yeni dogum yapariz elbet bilmeyiz cogu seyi yardimda bekleriz ama sagolsunlar Sen cahilsin bilmezsin diye rencide ederler...Su bizi ultra cahil gormelerine anlam veremiyorum..Mutfaga girersin yaptigin begenilmez..Ya tuzludur ya tutsuz..Bizler kusursuz degiliz ki elbet yanlislarda yapacagiz bunlari yapa yapa da ogrenecegiz..Kendi kizlarinizi ezdirmemeniz yok mu bayiliyorum buna mutlu oluyorum lakin sizde bilin ki gerektiginde benimde annem babam gelecek beni koruyacaktir...Onlara canavar gibi bakmayin..Her misafir geldiginde ya iste gelinim X evlendiginde hic birsey bilmiyordu deme...Benim saygimdan bahset ogrendigim butun islerden daha onemli olandan...Yani kisacasi beni sevmemis olsanda beni uzme cunku ben oglunu cok seviyorum o benimle hic olmadigi kadar guvende...

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.518
ayser ablam gelmiş hürmetler :buyrun: yorumlarını esirgeme görüşlerine ihtiyacımız var :huhuu:

Azcık seyirciye oynayayım bakın biz kayınvalideler nasıl derdimizi hanım hanımcık anlatmaya çalışıyoruz ama gelin hanımlara bakın nanikler ellerinde oklavalar aaa hiç hoş değil (bakınız esmeryarim :ko) nerdeyse üstümüze yürüyecekler Allahım sen koru lütfen bunu kayıtlara geçirin :gul:

Deokman'cığım sana birkaç gelin sorunu anlatırım aklın şaşar hiç girme o konuya burada anlatamam

Bende ayser abla gibi düşünüyorum artık aynı evde yaşamak isteyenler kayınvalideler çok azaldı en azından kendi çevremden gözlemlediğim bu henüz istekli olan görmedim :tskler: Eskiden belki düzen o şekilde olduğu için kayınvalidelerde onu devam ettiriyordu. Gelin hanımlarda didişmek ve bunu güç savaşı haline getirmek yerinde güzel bir şekilde gönlümüzü alarak neden beraber yaşamamanız gerektiğini izah etmeli bir anne için bunları oğlundan değil gelininden duymak daha etkili olacaktır :rujsigara: Diğer türlü oğlu şişirilip yanına gönderilmiş havası verir efendim eğer amacınız bu değilse biraz daha incefikirli olabilirsiniz sanırım (hazırım saldırın kızlar gardımı aldım )

Eşler arasındaki boşanma ne kadar kayınvalide kaynaklı gibi gösterilsede bu işte gelin hanımında parmağı yok değildir herhalde :interest: madem bir yuva kurmaya karar verdi eee bu da çocuk işi değil ailesini bir arada tutabilmek adına gördüğü tüm sorunlar ile başaçıkabilme becerisine de sahip olmalı (geliiin bacılar :kptmya:)

Fındık hanımcığım gelelim sizin mesaja :D Büyüklere dediğin gibi saygı sonsuz :buyrun:hiç alınmam merak etme ben hangi tarafta olsam onu ölümüne savunacaktım sonuçta

Evet öncelikle kazakta öreriz :orgu: yemekte yaparız :nk: altın gününe de gideriz :laklak: efendim sıkıntı yok :D

Gelin hanımların hiç mi kusuru yok hadi birkaç madde sayalım resmi belge ile geldim madde başlıkları netten yorum benden

1-Alıngan olmak. Kayınvalidenin her hareketi her sözünden negatif bir anlam çıkararak işi ağlamaya kadar vardırabiliyor ve gözyaşlarınızın eşinizi konu üstünde etkilemesini sağlayabiliyorsunuz

2-Fikir ayrılıklarında aşırı savunma yapmak. Kadıncağızla fikir ayrılığı yaşasanız bile neden konuyu kesip atıp yaygara koparmak yerine tecrübesine kulak vererek biraz olsun savunduğunuz düşüncelerinizle kombine etmeye çalışmıyorsunuz. Yine düşüncenizin arkasında olun ama körü körüne değil mantıklı gelen şeye de izin verin ayol :hihh:

3-Sınırları belirleyememek. Evet bu maddeyi düzgün uygulayamadığınız için bir çok sıkıntı yaşanıyor önceleri şirin gözükmek adına önemsemiyor gibi gözüktüğünüz davranışlara yüzük takıldıktan yada imza atıldıktan sonra sınır koymaya çalışırsanız doğal olarak bu da kayınvalide tarafından ters algılanacaktır (kriiiz ayyy Deokman kabak gibi oyacak beni )

4-Kendini onun yerine koyamamak. Kaynana saygı gördüğü ve aileye dahil edildiğini bildiği bir ilişkinin sınırlarına sıcak bakarmış arkadaşlar bunu da ben söylemedim konunun uzmanları demiş :gul:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar