1-2 Yaş Arası Beslenme

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
bes-12ab1.jpg
Bu ayda kahvaltıya 30 gr. beyaz peynir eklenebilir.
Kahvaltıya 1 çay kaşığı bal eklenebilir.
Yine kahvaltıda bir çay kaşığı reçel ya da pekmez verilebilir.
Öğünün biri, sebze püresi olarak ayarlanır. İçine bir adet köfte ,1 çorba kaşığı makarna, pilav konabilir.
Sebze püresi yerine evdeki etli sebze püresi verilebilir.
Aşırı tuz alımı ileriki yaşlarda tansiyon yüksekliğine neden olur. Bebeğin tuza alışmaması için birinci yılda ek besinlere tuz katılmamalıdır.
bes-12ab2.jpg
Bebeğin kabız kalmaması için yeşillik, sebze ve meyveler yeterince yedirilmelidir. Bu ayda yumurtanın beyazı da verilir. Çocuğunuzun artık sofraya oturma zamanı geldi. Onu sofraya oturtunuz. Diğer öğünler 9-11 aylık beslenmedeki gibidir. Lütfen anne sütünü kesmeyiniz. Emzirmeye devam ediniz.

12 aylık bebek için beslenme şeması

Kahvaltı: Anne sütü veya inek sütü (150 ml) veya mama (150 ml)
1 kibrit kutusu peynir veya 1 yumurta (günaşırı)
1 tatlı kaşığı reçel, bal ya da pekmez
1 -2 adet zeytin (çekirdeği çıkarılmış)
1 ince dilim ekmek
1-2 dilim mandalina ya da domates
Öğle: 2-3 yemek kaşığı (1 kepçe) terbiyeli köfte + 1 dilim ekmek veya
3 silme yemek kaşığı kıymalı sebze püresi (kıymalı dolma içleri, terbiyeli ya da sebzeli köfteler, sebzeli tavuk ya da balık, kuru baklagil püreleri) + 3-4 silme yemek kaşığı patates püresi
veya
2-3 yemek kaşığı (1 kepçe) kuru fasulye + 1-2 yemek kaşığı bulgur pilavı + 1 çay bardağı meyve suyu ya da su
İkindi: 1 kase yoğurt (150-200 ml), evde yapılmış bir dilim kek 1 küçük boy meyve veya püresi
Akşam: 2-3 yemek kaşığı (1 kepçe) tavuklu sebze yemeği, 1 dilim ekmek veya 1 kase yayla çorbası (nohutlu, havuçlu)

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
ben kızıma yumurta yediremiyorum ama benden kurtuluş yok bende sarısını tadına yakışacak çorbalarına karıştırıyorum

nazlımm

Yeni Üye
Tepki
6
gün içinde çorba yoğurt ve meyveden başka hiçbirşey yediremiyorum üstelik hep aynı çorbayıı sebze ve eti kesinlikle kabul etmiyorr ne yapacağımı bilemiyorum

G

guzelcem

Misafir
ALLAH kolaylık versin canlarım valla ben ne varsa yediriyorum ne yapayım özellikle başda yoğurt ana gıdamız polen antep fıstığınla havanda eziyom poleni karıştırıp bayılıyor MAŞAALLAH çok kuvvetli çokda sağlıklı hastalığı bile kendi kendine atlatıyor 41 kere MAŞAALLAH diyeyim.

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
ben bebekken hiç yemek yemezmişim annam babam peşimde koşarmış ye die...o kadar ağlar mısım ki yoldan geçen komşular beni dövüyolar sanıp zile basarmış napıyosunuz çocuğa die:sok benim çocuğum da bana çekerse yandım ben

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar