Hanımlara haberler

Suda Doğum Nasıl Gerçekleşiyor?

Suda Doğum Nasıl Gerçekleşiyor?

Annelik her kadın için en kutsal duygudur ve anne yavrusu en iyi şartlarda dünyaya getirmek ister. Özellikle uzun aylar sonrasında bu anı en güzel şekilde yaşamak isteyen anne adaylarının aklında birçok soru olmaktadır. Son yıllarda normal doğum mu yoksa sezaryen mi daha kolay ve sağlıklı iddiası tartışılırken günümüzde ortaya çıkan en yeni ve kolay bir yöntemde suda doğumdur.
suda-dogum
Suda doğum çok fazla konuşulmasına rağmen henüz yeterince bilinmeyen ve uygulanmayan bir yöntemdir. Genellikle ünlü annelerin tercih ettiği bu yöntem daha çok annelerin çocuklarının suda boğulup öleceği endişesi yüzünden tedirginlikle karşılanmaktadır. Başka bir neden ise suda doğumun normal doğuma nazaran daha pahalı olduğu inancıdır. Aslında suda doğumda normal doğum çeşitlerinden biridir ve maliyeti de çok fazla değildir. Bebek dünyaya gelir gelmez normal şartlarda nefes almaya başlar. Fakat bebek anne karnında d suyun içerisinde olduğundan suda yapılan doğumlarda bebek suyun içindeyken nefes almaz ta ki annesinin kucağına gidinceye kadar. Bu durumda bebeğin su içinde boğulmasını engeller.

Suyun çekim özelliği ve rahatlatıcı etkisi göz önünde bulundurulduğunda su içinde yapılan doğumun daha kolay ve ağrısız olduğu tahmin edilebilmektedir. Ayrıca suyun sıcaklığının annenin vücut sıcaklığına yakın olması önerilmektedir. Suyun içinde dik ya da uzanmış biçimde duran anne istediği zaman suya girip tekrar çıkabilir. Böylece kendini kontrol eder.
suda-dogum-nasil-olur

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir