Hanımlara haberler

Hamilelikte yatış pozisyonu

Hamilelik dönemi içinde bir türlü rahat uyuyamayan anne adayları için hamilelikte en rahat yatış şekli nedir? Sorunu yanıtlamak gerekirse, hamilelikte yatış pozisyonu sol tarafa yana şeklinde yatılması tavsiye edilir.

Hamilelikte yatış pozisyonları

Sol tarafa yatıldığında kan dolaşımındaki hareketlilik arttığı için bebeğin eşine giden kan miktarı ile birlikte oksijen ve besin miktarı artar. Ayrıca kan dolaşımına bağlı vücutta oluşan şişlikler azalır. Sağ yana şeklinde yatılırsa, vücudun sağ tarafına doğru vena kava inferior adı verilen en büyük toplardamar bulunmaktadır. Sağ tarafa yapılan baskı esnasında toplardamar da rahime baskısı yaparak, kalbe giden kan miktarını azaltır. Bu durumda da bebeğe giden kan miktarını azalttığı gibi vücutta şişlikler oluşmasına sebep olabileceği için sağ yana şeklinde yatılması tavsiye edilmez. Bunula birlikte hamilelikte sırt üstü yatmak özellikle son aylarda kesinlikle tavsiye edilmez. Sırt üstü yatıldığında rahimin ağırlığı toplar damara, bağırsak ve omurga kısmına baskı yaptığı için, sırt kısmında ağrı ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Tahmin edildiği gibi bebek ve rahime baskı oluşacağı için hamilelikte yüz üstü yatmak da tavsiye edilmez. Hamilelik sürecinin rahat ve sağlıklı geçirilmesi adına en uygun pozisyon sol yana şeklinde olanıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir