Hanımlara haberler
ANASAYFA / Anne & Çocuk / Hamilelik / Hamilelikte geçirilen grip bebeği etkiler mi?

Hamilelikte geçirilen grip bebeği etkiler mi?

Şüphesiz ki kadınların yaşadıkları en güzel dönem hamilelik dönemidir. Bu dokuz aylık süreçte biz kadınlar ne yiyip ne içeceğimize, nasıl besleneceğimize çok önem vermeliyiz. Tabi ki canımızın çok fazla abur cubur tüketmek istediği dönemler olabilir ama bunların yerine hep faydalı besinler koymak bebeğimiz içinde en ideali olacaktır. Hamilelikte özellikle vitamin alımı çok önemlidir. Vitaminler bizim bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bağışıklık sistemimiz düştüğü zaman hastalıklara daha kolay yakalanırız. Özellikle ilaç kullanmamamızın sakıncalı olacağı bu dönemde mümkün olduğunca kendimizi korumak neredeyse birinci kuraldır. Grip olacağımızı hissettiğimiz an hemen elimizdeki tüm işleri bırakıp istirahat etmeli, uykularına dikkat etmeli ve bol bol sıvı tüketmeliyiz. Bu dönemde en etkili sıvı besin kaynağı ise tavuk suyuna çorbadır hatta yiyebilirseniz içerisine bol limon ve karabiber ilave etmenizi öneririz.

Bu tür mikrobik rahatsızlıklarda vücudun gücünü yeniden kazanabilmesi için bir yandan vitamin depolarken öte taraftan da dinlenerek direncimizi artırmaya çalışırız.  Hamilelik döneminde gribi ne kadar hafif atlatırsak bizim ve bebeğimiz için o kadar iyi olur. Bu dönemde özellikle tek başına hareket etmeyip doktorumuza başvurmamız en sağlıklısı olacaktır. Çünkü bazen doktorlar hastalığın dinlenerek geçmeyeceğine kanaat getirebilirler.  Çeşitli ilaç tavsiyelerinde bulunabilirler. Grip virüsünün bebeği etkilemesi veya istenmeyen bir durum oluşturması rastlanılan bir durum değildir. Ancak eğer virüs şiddetli belirtilere yol açar ve ciddi komplikasyonlara yol açabileceği için üzerinde önemle durulmalıdır. Bu komplikasyonlar çok sık ortaya çıkmaz ancak gebelik döneminde hastalık ağır seyredebilir. Bu dönemde sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekir. Zira sigara kullanan ve sigara içilen ortamda sıklıkla bulunan anne adaylarında grip daha ağır seyreder. Ayrıca bu süreçte grip geçiren insanlardan uzak durulması ve ayrıca temasta bulunulmaması da önerilir.

 

hamile

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir