Hanımlara haberler
ANASAYFA / Anne & Çocuk / Hamilelik / Hamilelik döneminde duygusallık

Hamilelik döneminde duygusallık

Bebek bekleyen anne adayları, ilk aylarda bebek heyecanı ile ne olduğunu anlamadan 2-3 ayı atlatır. Sonrasında bebeğin anne karnında gelişip büyümesiyle beraber anne adayının değişiklik gösteren hormonları, hamilelik döneminde duygusallık yaşanmasına sebep olabilir.

Hamilelikte duygusallık

Oluşan bu duygu iniş çıkışları kimi zaman bir ağlama krizi ile kimi zaman ise tamamen içine kapanık şekilde dışa yansıyabilir. Kadınların yaşamı boyunca beden ve duygusal açıdan en zorlu şekilde geçen hamilelik sürecinde eşler mutlaka anne adayına manevi destek vermelidir. Zaman zaman kendisini yalnız ve kötü hissedebilen anne adayı hamilelik döneminde duygusal çöküntü yaşayabilir. Bu durum kısa süreli ve aşırıya kaçmadığı sürece normal sayılabilir. Hormonlardan kaynaklanan hamilelik döneminde duygusallık, sorununun ayrı bir sebebi ise eşlerin ilgisizliğidir. Bu durum anne adayını çok inciten ve kendini yalnız hissetmesine sebep olan bir sıkıntıdır.

Geçici bir süreç olan hamilelik döneminin de eşler birbirlerini anlamaya çalışıp, bu süreci zorlu hale getirmemelidir. Bunun yerine gün içinde bebekleriyle konuşup eğlenceli vakit geçirerek, bebeğin ve anne adayının sağlıklı bir şekilde hamilelik dönemini tamamlamasını sağlamak daha faydalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir