Hanımlara haberler

Gebelikte stres

Anne adaylarının hamilelikten kaynaklanan hormon değişiklikleri nedeni ile gebelikte stres sıkça yaşanan sıkıntılar arasındadır. Hormon değişikliği dışında stres yaratan faktörler kişinin evliliğinde yaşadığı maddi, manevi sorunlar, hamileliğinde kişiyi zorlayan sağlık problemleri, doğum korkusu gibi birçok etken gebelikte stres oluşmasına neden olabilir.

Gebelikte stres

Ancak uzmanların yapmış oldukları incelemelerde, anne adayının yaşadığı her çeşit üzüntü ve sıkıntı bebeği ciddi oranda olumsuz bir şekilde etkilediğini ve aşırı stres altında hamilelik geçiren anne adaylarının erken doğum yapabileceği belirtildi. Bununla birlikte aşırı stresten dolayı hamilelik seyri normal görünse de bebek doğduğunda kilosu normale oranla daha düşük olabileceği de bildirilmiştir. Yaşanan her şeyi takıntı haline getiren kişilerde hamilelik sonrasında da stres devam edeceğinden bu durum ağır bir depresyon şeklinde ilerleyebilir. Bu nedenle önlem alınması için hamilelikte olabildiğince anne adayı stres yapabileceği olaylardan ve kişilerden uzak tutulmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilerek, düzenli beslenilmelidir.

Doğumla alakalı ciddi endişeler ve korku yaşanıyorsa hekiminize danışıp sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Bu da işe yaramıyor ise anne adayı ve bebek sağlığı için mutlaka psikiyatrist desteği alarak gebelikte stres oranını en aza indirip sağlıklı bir şekilde bu sürecin tamamlanması sağlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir