Hanımlara haberler

Gebelik öncesi sigara ve alkol tüketimi

GEBELİK ÖNCESİ SİGARA VE ALKOL KULLANIMI

Gebelik boyunca veya gebelik öncesi sigara ve alkol  kullanan bilinçsiz anne adaylarının bebeklerinde, bebeği birçok yönden olumsuz etkileyen komplikasyonlar oluşmaktadır. Bu komplikasyonları sırasıyla şöyle sıralayabiliriz:

Bebek doğduğunda kilosu normalde olması gerekenden daha az olur ve bu durum bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bebek hastalıklara karşı dirençli olamaz ve daha kolay hasta olabilir. Aynı şekilde sigara ve alkol kullanımı olan hamile bayanlarda malesef düşük yapma yüzdesi genele göre daha yüksektir. Bebek annenin kanından aldığı oksijeni sigara dumanı yüzünden yeteri miktarda alamamaktadır. Ve bu bebek için çok mühim bir sıkıntı arz etmektedir.Öreneğin anne karnında ki dönemde bebeğin akciğer gelişimini ve kapasitesini olumsuz yönde etkiler. Doğumdan sonra ki dönemde de bebeğin fiziksel ve mentalitel rahatsızlıklar yaşaması çok olağan bir durum haline gelir. Aynı şekilde bebeğin akciğer problemleri ile karşılaşmasına sebep olur. Okul döneminde ise çocuk öğrenme güçlüğü çeker.

Bebek ana rahminde kaldığı dönemde annenin sigara ve alkol tüketimi sebebiyle karbonmonoksik gazına maruz kalmasından ve beynine az oksijen gitmesinden dolayı öğrenme sıkıntısı yaşar. Aynı zamanda bu problem bebeğin ileride kalp ile ilgili sorunlar yaşamasına sebebiyet verir. Ve bunun vebalini kimse üstlenmek istemez. Fakat gördüğümüz gibi bu sorunun çözülmesi için çaba sarf eden insanların sayısıda aksi halde olan insanlardan malesef fazla değildir. Okul döneminde sayısal veya normal dersleri anlama konusunda sıkıntı yaşayacağı gibi sosyal ortamda da aynı tarzda sorunlar o çocuğu beklemekte olacak. Ve diğer arkadaşlarıyla konuşma ve sosyalleşme konusunda yaşadığı sıkıntılardan dolayı psikolojisinde de olumsuz yönde bozulmalar görülecektir. Bahsettiğimiz sorunlar asla hafife alınacak tarzda sorunlar olmayıp aksi halde herhangi bir önlem alınmaz ise engellenemeyecek felaketlere sebebiyet olacak tarza sorunlardır. Bu konuda her insanımızın duyarlı olması gerekmete ve gereken çalışmayı en azından kendi ailelerinden uygulamaları gerekmektedir. Toplum ancak bu şekilde bilinçlenme aşamasına girebilir.

Bu anlattığımız sebepler gebelik döneminde sigara ve alkol kullanılmaması için yeteri derecede önemli ve geçerli sebeplerdir. Aynı şekilde hiç kullanılmaması için de yeteri derecede geçerli sebeplerdir. Umarız insanlarımız bu konularda daha bilinçli bir hal ve fikir sahibi olurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir