Hanımlara haberler
ANASAYFA / Anne & Çocuk / Hamilelik / Düşük sebepleri ve düşükten korunma

Düşük sebepleri ve düşükten korunma

Her anne adayının endişe duyduğu en önemli gebelik sorunu olan düşük sebepleri, birden fazla nedenlerden oluşmaktadır. Gebelik esnasında düşük riski, birbirinden farklı sebeplerden meydana gelebilir. Peki, hamilelikte düşüğün sebepleri nelerdir?

Sağlıklı bir hamilelik sürecinin, kişinin yaş ortalamasıyla doğrudan ilişkisi vardır. Yumurtlama hücreleri ergenlik döneminde başlayıp, ortalama 35 yaştan sonra hücrelerin kalitelikleri zamanla azalır. Bu yüzden hamilelikte düşük sebepleri arasında ileri yaş sendromu görülebilir. Bunun yanı sıra, erkeklerdeki yaş unsuru da, anne adayında düşük riskini yükseltmektedir. Fakat erkeklerin sperm kalitesi, kadınlara nazaran daha geç yaşlarda azalmaya başlar. Bu yaş aralığı ortalama50 yaşlardan itibaren başlar. Bunun dışında, birden fazla kürtaj olmak da düşük riskini beraberinde getirebilir. Birden fazla kürtajın, rahim duvarının genişlemesine neden olduğundan, bebeğin rahime tutunma gücünü de azaltmış olur. Yaygın olarak bilinen en önemli yanlışlardan biri de; anne adayının aşırı hareket etmesinden kaynaklanarak düşünülen düşüklerdir. Bu durum tamamen anne adayının rahim duvarının darlığıyla birlikte, bebeğin de sağlıklı gelişimine bağlıdır. Unutulmaması gerekilen şey; sağlıklı bir bebek, cinsel aktivite ve hareketlilikle kolay kolay düşmez. Bunun dışında, gebelikte birden fazla düşüğe neden olan kan pıhtılaşması sorunu da olabilir. Fakat kan pıhtılaşması hastalığının tedavisi oldukça kolaydır.

Hamilelikte düşükten korunma yolları

Dolayısıyla sağlıklı bir hamilelik süreci için, kişi hamile kalmaya karar verdiği an itibariyle bir doğum uzmanına muayene olarak gerekli testleri yaptırması, sağlıklı bir gebelik için önemli bir adımdır. Gebeliğe karar veren bir kişinin, daha rahat bir gebelik süreci geçirmesi için; gerekli kan testleri için doktora başvurmalı ve gebelik esnasında yapılmaması gerekilen davranışları öğrenmelidir. En önemlisi, bebek sahibi olmak isteyen kişilerin, en kısa zamanda sigara ve alkolden uzak durmaları gerekir. Son olarak dikkat edilmesi gerekilen en önemli şeylerden biri de; stres yaşayabilecekleri ortamlardan kaçınmaları tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hamilelik donemi yatış pozisyonları

Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik dönemlerinde olmazsa olmaz problemlerden biri de yatış pozisyonlarıdır. Birçok kadın, doğru ve rahat konforu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir