Hanımlara haberler

Hamilelikte müzik dinlemek

hamile

Hamileyken karnınızdaki bebeğinizle iletişim kurmayı denemediyseniz, hemen şimdi denemeye başlamalısınız. Bebeğiniz, sizin mutlu ya da hüzünlü olduğunuzu hisseder. Sizin sesinizi tanır, dışarıda olup bitenlerden haberdardır. Bu nedenle, hamileyken yaptığınız aktiviteler, bebeğinizi de etkilemektedir. Hamilelik döneminde müzik dinlemek yapacağınız doğru aktivitelerin başında, bu dönemde müzik dinlemek gelmektedir. Özellikle klasik müzik, bebeğiniz üzerinde rahatlatıcı ve dinlendirici bir etki yaratır.

Anne karnındaki bebek, klasik müziği dinlediğinde hissetme ve cevap verme konusunda özel bir kabiliyete sahiptir. Sinir sistemi ve beyin üzerinde olumlu etkileri bulunan klasik müzik, bebek gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bebeğin his dünyası, anne karnında da aktif durumdadır. Bu nedenle, bebek doğmadan önce onunla iletişim kurmaya, müzik dinleterek başlayabilirsiniz. Hamilelik döneminde müzik dinleme, bebeğin yanı sıra, annenin üzerinde de dinlendirici ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Yapılan araştırmalar, anne karnında müzik dinleyen bebeklerin, dinlemeyenlere oranla, ileride akademik hayatlarında daha başarılı oldukları söylenmektedir. Beynin birçok noktası, klasik müziğe karşı simültane olarak cevap vermektedir. Bu da, anne karnında müzik dinleyen bebeklerin daha kapsamlı ve analitik düşünme yeteneğine sahip olduklarını göstermektedir.

Klasik müziğin dışında, diğer dinlendirici müzikler de bebekler üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Anne karnındayken titreşimleri hissettiği belirtilmektedir. Bu da bebeğin zihinsel gelişimi için yararlı olduğu söylenmektedir.

Özellikle hamileliğin son üç ayında, sevdiğiniz müzikleri bebeğinize dinletmeye özen gösterin. Bu, hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir. Doğumdan sonra da, bebeğinize, hamileliğinizin son üç ayında dinlettiğiniz müzikleri dinletmeye devam edin. Bu, bebeğinizin hatırlamasını ve bu tür müziklere olan yatkınlığının artmasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklar nasıl yetiştirilmeli?

Anne ve babaların sıkça düştüğü yanlışlardan biri, çocuk eğitirken kendi çocukluklarında yaşamış oldukları eğitim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir