Hanımlara haberler

Çocuklarda utangaçlık problemi

utangaclik-3

Her çocuk, özellikle okul çağı öncesi ve okul çağı döneminde utangaçlık ve çekingenlik gibi durumlar gösterir. Ancak bu durum, aşırı olarak ve sık sık tekrarlandığı durumlara, tedavi edilmesi gereken bir durum olabilir. Özellikle okul sıralarında, etrafındaki öğrencilere göre çekingen davranan çocuklar, sosyal ortamlarda bazı zorluklar yaşayabilirler, bu durumda çocuklar, diğer arkadaşlarından, özellikle öğrenme ve becerilerini geliştirme konusunda geride kalırlar. Bu durum, utangaçlık ve çekingenlik gösteren çocuklar için sorun yaratabilir.

Bu tip çocuklar, arkadaşlarıyla girdikleri ortamlarda gerginlik hissederler ve genellikle susarlar. Bu durum, konuşmak istememeleri değil, çekingen olduklarından kaynaklanmaktadır. Çocukların bu çekingenlik ve utangaçlık durumlarında, ebeveynlerin farklı tutumları vardır; kimileri çocuklarının bu utangaçlıklarından memnunken, kimileri de çocuklarına bu durumdan dolayı ceza verebilir ya da bazı sıfatlarla onları aşağılayabilir. Her iki durum da, çocuğa daha fazla utangaç hissettirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Çocuklarının çekingen ve utangaç olduğunu fark eden ebeveynlerin tutumu, çocuklarının bu davranışı üzerine, onun kendisini bulmasını sağlamak olmalıdır. Yani çocukları çok fazla sıkmak ya da çok fazla rahat bırakmak, doğru bir davranış değildir. Çocuğunuzun okulu ve öğretmeni ile iletişime geçerek, birlikte bir harita çizebilir ve birlikte hareket edebilirsiniz.

Çocuğunuz fark etmeden onun bu çekingenlik durumunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Çekingenlik ve utangaçlık gibi durumlar ortadan kaldırılmadığında, bu durum, özellikle çocuğun büyüyüp de iş hayatına geldiği yaşlarda pasif bir karaktere bürünmesine neden olabilir, bu nedenle bu gibi durumlarda ne yapacağınızı bilemiyorsanız, uzman bir çocuk psikiyatrından yardım almayı deneyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklar nasıl yetiştirilmeli?

Anne ve babaların sıkça düştüğü yanlışlardan biri, çocuk eğitirken kendi çocukluklarında yaşamış oldukları eğitim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir