Hanımlara haberler

Çocuklara disiplin verilmesinin püf noktaları

Hayatta en değer verdiğimiz ve gelişimleri için çok hassas davrandığımız çocuklarımıza disiplin verirken annelere yol gösterecek püf noktalarını sizler için hazırladık.

Çocuklarınız yaramazlık yaptıklarında sert bir dille ikaz etmek yerine onunla bedensel ve sözlü iletişime geçmeniz yaptığının doğru olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır. Sert bir ses tonuyla çocuğunuza bağırmak yerine sevgi dolu ve yapıcı sözler sarf etmeniz yaptırmak istediklerinize daha çabuk ulaşmanıza sağlayacaktır.

Çocuğunuzun isteklerine karşı katı ve net hayırlar yerine yavrunuzun sakinleşmesini beklemek, kendisine daha önce söylediğiniz kuralları daha rahat kavramasını sağlayacaktır.

Çocuğunuz bir konuda ısrarcı olduğunda onu ikna etmek için konuşmak yerine sıcaklığınızı sarılarak yavrularınıza sunun ve sakinleşmesini bekleyin. Sakinleştiğini anladığınızda sözlü olarak iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Çocuğunuzu disipline sokarken sizin söylediklerinizin hemen olmasını beklemeyin, defalarca hiç sıkılmadan eğitim vermek için gayret göstermelisiniz.

Çocuklarınızda aynı yaramazlıkları veya hataları yapma gibi bir ısrarcılık söz konusu ise bunları yapmasının nedenini araştırmalısınız.

Farklı ortamlara girdiğinizde çocuğunuzla evdeki diyaloğunuzu kesinlikle değiştirmeyin. Aile toplantılarında çok sert veya çok yumuşak davranmanız sonrasında sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir.

cocuklara-disiplin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklar nasıl yetiştirilmeli?

Anne ve babaların sıkça düştüğü yanlışlardan biri, çocuk eğitirken kendi çocukluklarında yaşamış oldukları eğitim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir