Hanımlara haberler

Yeni doğan sarılığı

Zamanında doğan yeni doğan bebeklerin yüzde altmışında, erken doğanların ise yüzde sekseninde görülen, oldukça yaygın olan bu rahatsızlık çoğu zaman fizyolojik sarılıktır. Belli bir tehlikeye yol açmaz ve iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Bebeklerde sarılığın erken tespiti ve tedavisi çok önemlidir.  Çoğunlukla kendiliğinden geçse de, bazı durumlarda bilirubin yüksek seviyelere ulaşıp beyine zarar verebilir. Bu yüzden doktor takibi şarttır. Bilirubin nedir peki? Doğumdan önce bebeğin bilirubin salgısı annenin karaciğerini temizler. Doğumdan sonra da bebeğin karaciğeri bilirubini temizleyecek kapasiteye erişmesine birkaç gün ihtiyacı olduğundan, bu süre zarfında karaciğer tarafından atılamayan bilirubin sarılığa neden olur.

Yeni doğanda sarılık oluşturabilecek başka nedenlerde vardır. Bunlardan en sık görüleni kan uyuşmazlığıdır. Bebeğin yeterince doğumdan sonra beslenememesi de sarılığa etkendir. Muhtelif rahatsızlıklar da sarılığa sebep olur. Bunlar kan testleriyle kolayca anlaşılır.

Sarılık önce yüzde başlar, göğse, karına ve bacaklara doğru ilerler. Göz akı da sararır. Bekletilmeden mutlaka doktora götürülmelidir. Yeni doğan sarılıkları dediğimiz gibi çoğu iki hafta içinde düzelir ancak riske etmek çok tehlikelidir. Eğer bilirubin seviyesi yüksek ise bebek, fototerapi denilen ışık tedavisine tabi tutulur. Bunun için özel lambalar kullanılır. Bu tedavinin bebeğe hiç bir zararı yoktur. Bebeğin sarılık süresince ve tedavi süresince çok iyi beslenmesi gerekmektedir. Bebeğinizle birlikte sağlıklı günler dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir