Hanımlara haberler

Yeni doğan bebek nasıl uyutulur

Yeni doğan bebek nasıl uyutulmalıdır?

Bebeğin gelişimi için günlük olarak bebeğinizi kucağınıza alıp onu ev içerisinde gezdirmeniz, günlük işlerinizi yaparken onu da yanından ayırmamanız ve onunla devamlı temas içerisinde olmanız, bebeğin gelişimi için çok faydalıdır. Bebeğinizin gün içerisinde uykusuyla beraber gece uykusunu alabilmesi için sallayarak uyutmanız ya da sallama stilinde bulunan karyolalarla uyutmanız, pek de doğru bir yaklaşım değildir.

Yeni doğan bir bebeğiniz varsa bebeğinizin günlük olarak en az 2 saat ağlaması normaldir. Hatta bu zaman zarfı ortalama 3 ay kadar sürer. 3 ay boyunca bebeğiniz, günde 2 saat ağlamaktadır. 3 aylık olduğunda bebeğiniz, 1 yaşına kadar günde ortalama 1 saat kadar ağlaması azalır. Bu ağlamaların gün içerisinde ki vakti ise genelde akşam vakitleridir. Bu demek oluyor ki, gün içerisinde zamanını geçiren bir bebeğin, akşamüzeri ağlamasının tek sebebi gününün stresini boşaltmasıdır.

Burada sizin yapmanız gereken tek şey, bebeğinizin ağlaması geldiğinde onun rahat edebileceği şekilde kucağa alarak onu sakinleştirmek ve hafif ritmik hareketlerle onu uykuya daldırmak olacaktır. Bebeğiniz ilk uyuduğu vakitlerde 15 dakika boyunca hafif uykudadır. İlk 15 dakika boyunca bebeğiniz uyuduğu zaman direkt olarak yatağına koymanız, yanlış davranış olacaktır. Onun uyanmasına sebebiyet vermiş olabilirsiniz. Bu nedenle 15 dakikalık bir zaman dilimi boyunca kucağınızda, bebeğinizle yakın temas içerisinde olmaya özen gösterin. 15 dakika sonrasında ise uygun bir biçimde bebeğinizi yatağına koyarak, onun rahat bir uykuda dinlenmesini sağlamış olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir