Hanımlara haberler

Yeni doğan bebeğin tırnak kesimi nasıl yapılır?

Yeni doğmuş bir bebeğin tırnak kesimi pek çok annenin korkusudur. Bu yüzden yeni anneler tırnak kesimini hep ileriki haftalara ertelerler. Tırnak kesiminden korkan anne ve babaların kurtarıcısı bebeğin minik ellerine taktıkları eldivenlerdir. Hem yüzünü çizmemesi hem de kendine bilinçsiz bir şekilde zarar vermemesi adına eldivenler oldukça faydalıdır.

Yeni doğan bebeğin tırnakları nasıl kesilir?

Ancak tırnaklar gereğinden fazla uzama göstermesi halinde parmak uçlarında acı hissi yaratabilir. Fazla uzamasına izin verilmeden kesilmesinde yarar vardır. Bebeğin tırnaklarının sağlıklı bir şekilde kesilebilmesi için öncelikle iyi bir tırnak makası edinilmesi gerekir. Minik tırnaklarına ideal bir tırnak makası seçimi yapılması halinde tırnak etlerine zarar vermeden tırnaklar kesilebilir.

Bu husus da küçük manikür makasları istenilen görevi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilir. Ancak herkesin tercihi manikür makasından tarafta olmaya bilir, normal tırnak makasları da aynı işlev gördüğü için bazı ailelerin tercihleri bu yönde olabilir. Tamamen kullanım rahatlığı düşünülmelidir.

Pek çok aile bebeği uyurken tırnaklarını kesmeye çalışır. Aslında çok yanlış bir davranıştır. Bebeğin uyku esnasında bilinçsiz bir harekette bulunması ile eti zarar görebilir. Bu işlemi bebek uyanıkken oyun esnasında veya dalgınlık halinde yapılmalıdır. Ondan yardım veya hareketsiz durmasını beklemek ne kadar doğru olur ki?

Bebeğiniz siz tırnak makasını ortaya koyduğunuz andan itibaren kıpırdamaya ve hareket etmeye başlayacaktır. Ancak bu hususu uygulamaya geçmeden bir kişiden yardım istemelisiniz. Siz bebeğinizin tırnakları ile meşgul olurken oda bebeğin dikkatini çekecek faaliyetlerde bulunmalıdır. Böylelikle çok zor gibi görünün süreç kolaylıkla bitecektir.
Şayet anne bebeğinin canını yakacak düşüncesiyle tedirgin ve gergin bir yaklaşımda bulunup tırnaklarını kesmeye çalışırsa bebeğine zarar verebilir. Sakin ve bilinçli bir yaklaşımda bulunulmalı ve dikkatli davranılması halinde her şey yolunda gidecektir.

Yeni doğan bebeklerin tırnakları ne zaman kesilir?

Bu konuda çeşitli söylentiler, tabiri caiz ise hurafeler vardır. Bunlara inanıp inanmamak size kalmış tabii. Fakat uzmanların önerilerine göre, tırnaklar uzadığında ve çocuk kendi cildine tırnakları ile zarar vermeye başladığında tırnaklar uygun tırnak makası seçimi yapılarak kesilmelidir. Çocuğun kırkı çıkmadan tırnak kesilmez diye bir şey yoktur. Zaten 40 gün çocuğun tırnaklarının kesilmediğini düşünürsek tırnaklar parmak boyuna ulaşacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

dis bugdayi partisi ornekleri

Diş Buğdayı Partisine Özel Öneriler

Minik çocuğunuz dişini çıkardı ve artık ısırmaya başladı mı? Harikulade bir haber… Hadi bunu dostlarınızla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.