Hanımlara haberler
ANASAYFA / Anne & Çocuk / Bebek bakımı / Yeni Doğan Bebeğin Sütten Kesilmesi

Yeni Doğan Bebeğin Sütten Kesilmesi

Yeni doğan bebekler için en sağlıklı gıda anne sütüdür. Anne sütünün yerini hiçbir besin maddesi alamaz. Annenin sağlığı için ya da bebeğin gelişimi açısından anne sütü ile beslemenin bir sakıncası yoksa yeni doğan bebekler için sütten kesme diye bir uygulama söz konusu olmaz.

emzirme
Anne sütü bebek ile anne arasındaki en önemli iletişim yoludur. Yeni doğan dış dünya ile ilk bağlantılarını annesini emerken gerçekleştirir. Besin açısından çok önemli olan anne sütü, bebeğin ruhsal gelişimi açısından da önem teşkil etmektedir. Bebek annesini emerken kendisini huzurlu ve güvende hisseder. Uykuya dalışı daha rahat olur ve daha sakin bir ruh hali içinde gelişme imkânı bulur.
Anne sütünün yerini hiçbir şey tutamaz diye belirtmiştik. çünkü anne sütünün içinde bebeğin gelişimi için gerekli besinler bulunmak ile birlikte, bebeği dış etkenlerden koruyucu bir takım etmenlerde anne sütü ile birlikte bebeğe geçmektedir. Ayrıca mide gelişimi ve karaciğer gelişimi tam olarak tamamlanmamış olduğu için, bebek farklı mamalar ile beslendiğinde gelişme sürecinin yavaşlaması ve hastalıklara karşı daha korunmasız olması muhtemeldir.
Yeni doğan bebeğin anne sütünden kesilmesi için çok gerçekçi gerekçeler olması gerekir. Örneğin annenin bebeğini emzirirken yeniden hamile kalması durumunda, kendisindeki değişikliği fark etmemiş ise emzirdiği süt bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. Bebek bu süreçte ishal ve karın ağrısı gibi sağlık sorunları yaşayabilir, sıkça kusma görülebilir ve gelişimi yavaşlama gösterir. Eğer bebekte bu belirtiler görülüyorsa, öncelikle annenin hamile olup olmadığı araştırılmalıdır.
Yeni doğan bebeği anne sütünden kesmek için diğer bir gerekçeli sebep ise annede görülen ve bulaşıcı özelliğe sahip enfeksiyon hastalıklarıdır. Tüberküloz, bulaşıcı sarılık, suçiçeği ve kızamık gibi hastalıklar, bebeği emzirmesine engel olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir