Hanımlara haberler

Ve Bebeğiniz Yanınızda…

9 aylık hamilelik döneminiz sona erdi ve siz artık bebeğinizle başbaşasınız. Çalışmalar göstermiştir ki özellikle bebeğin ilk 3 aylık dönemde annenin eşinin ve yakınlarının fiziksel ve psikolojik desteğine daha çok ihtiyacı vardır. Bu dönemi daha çabuk ve sağlıklı atlatmanız için, bu yazımızda sizlere bebek bakımının püf noktalarından bahsedeceğiz. Bebeğinizin bu dönemde en fazla ihtiyaç duyacağı şey uykudur. Bebeğinizin beslenme ihtiyacı tamamlandıktan sonra gazını çıkarıp uykuya geçmesi gerekmektedir. Yenidoğan bebeğiniz ilk 3 aylık dönemde günde yaklaşık 18 saat uyurken, 3 aydan sonra süre 15 aya kadar azalır. Bu dönemde bebek her ağladığında ona süratle yanıt vermeniz yerinde olacaktır.

Bebek bakımının önemli bir püf noktası da gece ve gündüz arasındaki farkı daha hızlı anlayabilmesi için gece emzirirken ya da mamayla beslerken loş ışık kullanmaktır. Aydınlık ortamlar bebeğinizin hem narin gözlerini yorar hem de uykuya dalmasını zorlaştırır. Anne sütüyle beslenen yeni doğan bebeklere ilk dönemde biberon önerilmemektedir. Zira anne göğsünden emmek biberona göre bebeğinizi daha çok yorar. Bu nedenle zaruri haller dışında, bebeğinizi direkt olarak emzirip biberon kullanmamaya çalışınız.   

Bu arada anne olarak kendinizi de asla unutmayınız. Bebek bakımındaki en önemli püf noktası da annenin sağlığı ve psikolojisidir. Sütünüzün bol ve kaliteli olması için iyi beslenip bol sıvı almalısınız. Ayrıca bol da dinlenmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir