Hanımlara haberler

Uykusuz Geceler Kabusunuz Olmasın

 

İlk aylarda bebeğinizin geceleri sıklıkla uyanması son derece normaldir. Ancak birkaç ay sonra çocuk anne ilişkisine bağlı olarak bebeğiniz özellikle geceleri daha az kalkıp kesintisiz bir uykuya ihtiyaç duyar.  Bebeklerde uyku sorunlarının nedenleri çeşitlidir. Bunlardan en yaygın olanı bebeğin eylem uyku ilişkilendirmesidir. Bebeğinizi uykuya dalmadan önce sallayarak, evin içinde kucakta gezdirerek, ya da emzirerek bebeğinize eylem uyku ilişkisini öğretmiş olursunuz. Bebeğiniz de her uyandığında tekrar uykuya dalmak için bunlara ihtiyaç duyar.

Küçük bebekler uyamadan çok kısa süre uyanık kalabilirler. 1 aylık bir bebek en fazla 1 saat, 7 aylık bir bebekse 3 saatten fazla uykusuz kalamaz. Gereğinden fazla yorgun bir bebekte salgılanan stres hormonuna bağlı olarak uyku sorunu gelişir. Bu durumda bebeğiniz uykuya dalmakta zorlanır.  Bebeğiniz açsa da uymakta zorlanır. Ancak, karnının tok olduğundan emin olduğunuz bebeğinizi her ağladığında beslemek doğru değildir. 9 aylık bebeğiniz gece boyunca 2-3 kez uyanıp emmek istiyorsa, bu durumu doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Uyku sorunlarının yaygın nedenlerinden biri de hastalık ve özellikle diş çıkarma döneminde uykuyla ilgili çocuğunuza olan yaklaşımınızdır. Bu dönemde uykuya dalmakta zorlanan çocuğunuzu alışık olduğundan farklı bir yöntemle uyutursanız çocuğunuz bu yönteme hemen alışıp hep aynı şekilde uyutulmayı isteyecektir. Bu nedenle çocuğunuza yanlış bir eylem-uyku ilişkisi kazandırmadan hemen eski yöntemlerinize dönmekte fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir