Hanımlara haberler

Üstün zekalı bir çocuk nasıl yetiştirilir?

Dünyanın yaşanabilir, adil bir yer olması şüphesiz aydın insanların çokluğu ile mümkündür. Sanat, bilim, teknoloji, siyaset başta olmak üzere her alanda vasıflı insanlar olması daha kaliteli bir hayatımız olmasını sağlar.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı üstün zekalı çocukların yetiştirilmesine oldukça önem arz etmektedir. Üstün zekalı çocuklar sıradan çocuklar gibi değildir. Onların özel bir ilgi ve eğitime ihtiyacı vardır. Bu noktada ailelere ve öğretmenlerine büyük görevler düşmektedir.

Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu ne kadar erken tespit ederseniz o kadar iyidir. Bu konuda uzmanlardan yardım alarak, üstün zekalı bir çocuk nasıl davranır, özellikleri nelerdir öğrenmeniz çocuğunuzun geleceği için oldukça önemlidir. Özellikle okul dönemindeki çocuklarda bu tespit daha kolay olmaktadır. Okul öncesi ve bebeklik döneminde ise henüz net bir tespit yapılamamaktadır.

6 yaş sonrası çocuğunuzu Milli Eğitime bağlı bir Rehberlik Araştırma Merkezine götürerek yapılacak testler sonrası çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ülkemizde zeka belirlemek için Stanford Binet Zeka Testi ve WISC-R uygulanmaktadır.

Ve asıl macera çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu öğrendikten sonra başlıyor. Bu çocuklar yaşıtları gibi sevgi,eğitim gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra ekstra ilgiye ihtiyaç duyarlar. Çok meraklı olan bu çocukların sorularına sabırla yanıt vermelisiniz. Bu çocuklar yaşıtlarından daha farklı düşüncelere sahiptirler. Olağandışı bu düşünceleri için onları
yargılamayın, anlamaya çalışın, değer verin.

Üstün zekalı çocukların bazı özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;
Yaşıtlarından daha önce konuşmaya ve yürümeye başlarlar,
Konstantrasyonları güçlüdür,
Yaşıtlarından daha ağır, olgun davranırlar,
Espri yetenekleri gelişmiştir
Birden fazla alana karşı ilgileri vardır,
Mükemmeliyetçilerdir,
Çok fazla kelime öğrenirler,
Hayal güçleri gelişmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

2 Yorumlar

  1. Evet üstün zekalı bir çocuğu yetiştirmek gerçektende çok zor bende kızımı yetiştirirken çok zorla
    nıyorum yaşıtlarından önce konuşmaya yürümeye başladı birinci sınıfa giderken çok sıkılıyordu çünkü okula başladığında zaten okumayıda yazmayıda biliyordu 3.sınıf matematik problemleri çözüyordu benim gibi çocukları olan annelerin allah yardımcısı olsun çünkü aynı zamanda çokda yaramaz oluyorlar:)

    • aa gerçektenmi sevindim sizin adına böyle bir çocuğunuz olduğu için. Özel bir okula göndermeyi düşünüdnüzmü? zannedersem üstün zekalılar için özel okullar oluyor.. Allah yardımcınız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir