Hanımlara haberler

Prematüre bebekler ve aile

premature bebek

PREMATÜRE BEBEKLER VE AİLE!

Bütün anne ve baba adayları dünyaya gelecek bebeklerinin sağlıklı bir birey olarak gelmesini ister. Ancak çeşitli etken ve faktörler bu durumu ters düz yapabilmektedir. Bunun anlamı da Prematüre bebekler kelimesinde gizli. Özellikle ailede bulunan kromozom bozuklukları ve çeşitli genetik hastalıklar bir bebekte görünmese öbür bebekte boy gösterebiliyor. Bu durumun önüne geçilmesi imkânsız olsa da erken teşhisinin koyulabilmesi mümkündür. Günümüzde teknolojinin oldukça ilerleme göstermesi ile birlikte tıp içerisinde kullanılan malzemelerde gün geçtikçe yenilenmektedir. Anne karnında ki bebeğin gelişimini ve hareketlerini ultrason ile takip etmek ne kadar mümkünse bir bebeğin down sendromlu vakasının anlaşılması da o kadar mümkün olmaktadır.

Bir bebeğin, doğum zamanı 40 haftalık sürecin ardından gelmektedir. Genelde bebekler 38 ile 40 haftaları arasında dünyaya gelse de sabırsız bebeklerin olduğu da unutulmamalıdır. Beklenen zamandan önce gelen bebekler ‘’prematüre’’ olarak nitelendirilmektedirler. Erken gelen bebek diye adlandırılan bu bebeklerin yaşama şansı olsa da zahmetli bir gelişim evresi göstermektedir.

Prematüre bebeklerin anne karnında ki gelişimleri henüz tamamlanmadan dünyaya merhaba dedikleri için iç organlarının gelişimi doğum sonrası alındıkları kuvöz içerisinde izlenmeleri ve gelişimin tamamlanması beklenmektedir. Ancak bebeğin herhangi bir sağlık problemi var ise solunum cihazına bağlanması gerekebilir.

Doktor muayenesinde anne adayının erken doğum şüphesi ile karşılaşılırsa gebe kadın evine gönderilmek yerine karantina altına alınabilinir. Yakından takip etmek ve olası bir zamansız doğumu engellemek adına gerekli olan da budur. Erken doğum gerçekleştirmiş bir annenin fiziksel durumu kadar psikolojik durumu da göz önünde bulundurulmalı ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Genelde bebeğe bir şey olacak korkusu yaşayan bu anneler özel terapi gerektiren psikolojik eğitimlerden geçmesinde fayda vardır.

Sizlere Prematüre bebekler konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir