Hanımlara haberler

Doğumdan sonra sizi ne bekliyor?

Dokuz ay boyunca doğmamış çocuğumuza nasıl iyi bakacağımızı öğrenmek için uğraşıyoruz. Doğum, annelik kurslarına giderek zihinsel olarak kendimizi hazırlıyoruz. Peki ya doğumdan sonra bizleri neler bekliyor?

Kilo kaybı: Birçok kadın aldığı fazla kiloların, çocuğa gittiğini ve doğumdan sonra bunlardan kurtulacağını zanneder. Oysaki bebek ve içinde bulunduğu plesanta çok fazla kilo kaybı yapmaz. Doğumdan sonra ne kadar kilonuzun gittiğini merak etmeniz çok normal ama uzmanlar kesinlikle tartılmamanızı öneriyor. Vücudunuzda birçok su toplanmış olacak, aynı zamanda bebek için memelerinizde süt birikmiş olacak. Bu yüzden tartıdan uzak durmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Meme ağrısı: Bir çok kadın emzirirken ağrı hisseder. Çünkü bebek memenizi çeker bu da ağrıya sebep olur. Eğer bu ağrı sizi çok rahatsız edecek olursa, sütünüzü sağıp dondurucuda saklayabilirsiniz. Fakat bu sağdığınız sütlerinizi çok hijyenik ve doğru bir şekilde saklamanız lazım. Aksi takdirde, bebeğin sağlığı açısından emzirmek daha iyi olacaktır.

Kanama: Eğer normal doğum yaptıysanız bir miktar kanamanızın olması normaldir. İyileşmeniz için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Bu kişiye bağlı olarak bir kaç gün yada bir kaç hafta sürebilir.

Doğum yapmak kolay birşey olmamasına rağmen, çekilen tüm sıkıntılar bir süre sonra uzak bir anı haline gelecektir. Ve bebeklerin ne kadar değerli oldukları, bu zor doğum olayını annelerin 2. , 3. kez de yaşamak istemelerinden anlaşılıyor olsa gerek..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

3 Yorumlar

  1. 3 ay sonra hepsi basima gelecek odum kopuyo bazen 🙁

  2. cok tesekkur ederim amin insallah 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.