Hanımlara haberler

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun dönem 18.ay ile 3 yaş aralığındaki dönemdir. Bebeklerin 18. Ayından sonra mesane ve bağırsak sistemini çalıştıran kas kontrolü geliştiğinden bu süreçten sonra Çocuklarda tuvalet eğitimi uygulanmasına başlanabilir. Ortalama olarak 1,5 yaşından sonra başlanılan çocuklarda tuvalet eğitimi için önemli olan, çocuğun bu eğitime hazır olmasıdır. Bazı çocuklar çok kolay alışır. Bazıları ise oldukça zorlayan bir süreç yaşanmasına sebep olur.

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi için doğru zamanlama nedir? Çocuk yürümeye başladığında, idrar ve büyük tuvaletini bezine yaptığı zaman rahatsızlık hissedip, bezi çıkartmak istiyorsa bu eğitime başlanması için anneye verilen bir sinyaldir. Bununla birlikte kendi kıyafetlerini giyinip çıkartma çabası içine girip anneye büyüdüğünü anlatmaya çalışıyor ise, her söyleneni anlayıp tepki veriyorsa bu durum gündüz tuvalet eğitimi için başlanması gereken doğru zaman dilimidir. Eğitime başlandığında son derece sabırlı ve çocuğu korkutacak şekilde tepkilerden mutlaka kaçınılmalıdır. Çocuk büyüdüğünü kabullenirken bir taraftan kendine yabancı olan bu olaydan tedirginlik hissettiği için kendisine verilen herhangi bir ters tepki, çocuğun psikolojisi açısından yanlış bir davranış şekli olduğundan, eğitimi almasını oldukça geciktirir. Genelde çocuklar klozete ve lazımlığa oturmaktan korkarlar, bu durumun eğlenceli olduğunu ve artık büyüdüğü için tuvaleti kullanması gerektiğini çocuğun anlayabileceği dilde esprili bir şekilde anlatılmalıdır. Bununla birlikte her tuvaleti kullandıktan sonra poposunu ve ellerini sağlığı için yıkaması gerektiğini de yine eğlenceli şekilde anlatarak alışkanlık kazandırılmalıdır. Gündüz eğitimine başlandıktan sonra kesinlikle gündüz bez kullanılmamalıdır. Çocuk başaramama korkusuna kapıldığında ise onurunu kırmadan başarabileceği net cümlelerle anlatılmalıdır. Gündüz eğitimi tamamlandığında artık gece tuvalet eğitimi için hazır olan çocuk, gece de bezlenmemelidir.

Gündüze oranla gece eğitimi biraz daha zorlayıcı bir süreçtir. Özellikle uykusu çok ağır olan çocukları, eğitim süreci bir hayli zorlayabilir. Ortalama olarak gece tuvalet alışkanlığının kazanılması çoğu zaman 4 ile 5 yaşa kadar sürebilir. Peki, gece tuvalet eğitimi nasıl olmalı? Çocuk yatmadan önce kesinlikle sıvı gıdalar tüketmemelidir. Anne birkaç gün belli saat aralıklarında çocuğu kaldırıp, hangi saat içinde tuvaletini fazla yapıyor ise, özellikle o saatlerde çocuk her gün tuvalete kaldırılmalıdır. Uygulanan tuvalet eğitiminde, gereken sabır ve düzgün davranışlar sergilenirse, her çocuk zaman içinde tuvalet alışkanlığını kazanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir