Hanımlara haberler

Çocuklarda oyuncak tercihi nasıl yapılmalıdır

Doğduğu andan itibaren dış dünyayla bir ilişkisi olan bebeklerimizin, çok kısa bir süre sonra çevrelerine adaptasyonları artar. Git gide neden sonuç içerisinde tüm bağlantıları sorgular ve merakı başlar. Oyuncaklara ilgisinin arttığı dönemlerde dünyaca yapılan araştırmalarda da ortaya çıkmıştır ki; tüm çocukların yaşlarına hitaben ve daha çok beceri ve motor dönemi geliştirici faaliyetsel oyuncaklar tercih edilmelidir. Yeni doğan dönemindeki bebeğe hitaben renkli ve kocaman nesneler dikkatini çektikçe, zaman ilerledikçe sesli duyu becerisi geliştirici oyuncaklar tercih edilmeli denmektedir. Hızla ilerleyen zaman bebeğinize gün ve gün yeni hareketler kazandıracak, tüm becerilerini daha da ileri boyutlara taşıyacaktır. Bebeklerin duyularının gelişmesi aynı zamanda beyin gelişimini de tetiklediğinden dolayı, tüm seçilen oyuncakların daha bilişsel materyaller olması hem çocuğun ilgisi hem de çocuğun beyin gelişimi açısından çok daha sağlıklı bulunmaktadır.

Müzikli, ışıklı, konuşan birçok oyuncak çocuğun ilgisini çekmekle kalmaz dikkatini ona yönlendirmesi sonucunda daha dikkatli ve eğlenceli bir birey haline getirecektir. Hemen hemen sekizinci aya tekabül eden oral faz olarak adlandırılan bu dönemde her şeyi ağızlarına sokacaklarından, tüylü ve ufak parçalar içeren oyuncaklardan kaçınılmalı. Özellikle birçoğumuzun tercihi olan yürüteçlere değinmek gerekirse, yürüteçler oyuncak değildir. Bilindiği gibi de yürümeye sevki beklenirken, birçok bebekte ters etki sonucu geç yürümeye sebep olduğu görülmüştür. Tam ve ayak tabanı ile basma özelliğini yitirmesini sağlayan yürüteçleri tercih etmemekte fayda var.

Aslında birçok pedagog ve çocuk doktorları bu yaş grubu için adaptasyonu tam olup ta oyuncak ile oynama evresine gelene dek oyuncak almayı maddi ve manevi anlamda tercih etmezler. Onların sürekli mevcut olacak olan meraklarını gidermenin en rahat ve doğru yolu dokunarak doku tanışması yaşayacakları farklı materyallerdir. Örneğin, tahta bir kaşık, plastik bir şişe, küçük bir yastık, ses çıkaran bir kutu. Özellikle her şeye merak duyan bu miniğinizin en vazgeçemeyeceği ve ilgi duyacağı oyuncakları ses çıkaran içinde ne olduklarını keşfetme çabası yaşayacakları kutular olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir