Hanımlara haberler

Çocuklar için oyuncaklar zararlı mı?

Birçok anne ve babanın çocuklara oyuncak almalı mı? Sorusuna yanıt olarak, çocukların beyin gelişimi ve yaratıcılığını geliştirmek adına oyuncaklar büyük önem taşır. Genellikle anne ve babaların ne gerek var buna para tuzağı dediği oyuncaklar, çocuklarının gelişmesi açısından ön önemli gereçlerdin biridir.

Çocuklara oyuncak almalı mıyız?

Çocuklar oyun esnasında kurduğu oyunlar ile hayal gücünü güçlendirerek her defasında farklı fikir üretme yeteneğini geliştirirler. Çocuklarda zaman içinde oluşan merak hissi, oyuncakları kırıp, birleştirme çabasına yöneltir. Bu durum aileler için yanlış görünse de çocuk için oldukça normal ve sağlıklı bir davranıştır. Önemli olan alınan oyuncakların çocuğa zarar verecek cinsten değil gelişimine katkı sağlayacak türden olmasıdır. Bununla birlikte ailelerin çocuk gelişimi için oyuncak alınmalı mı? Sorusuna örnek vermek gerekirse, henüz 3-4 aylık bir bebeğe diş etlerini kaşıması için genellikle çıngırak alınır. Ailenin sadece diş kaşıyıcısı olarak gördüğü çıngırak, bebeğin ellerini kullanma kabiliyetini geliştirir, çıkarttığı sese tepki vererek, dış etkenlere tepki verme özelliğini geliştirir. Elinde salladığında gözüyle takip yeteneğini güçlendirir. Bunun gibi küçük görülen oyuncaklar aslında çocuk gelişimi için son derece gerekli ve faydalıdır.

0-3 yaş çocuklar için oyuncak seçimi genellikle ışıklı ses çıkaran oyuncaklar tercih edilirse, çocuğun bu tarz oyuncaklar daha çok ilgisini çektiğinden gelişimine fayda sağlar. 3-6 yaş aralığında çeşitli boyutlarda bloklar, bebek ve arabalar, boya kitapları ve puzzle alınabilir. 6 yaş üzeri çocukların okul eğitimi başladığından daha çok basketbol, futbol, tenis, yüzme gibi çocuğunda fikri alınarak istediği bir spor dalı kursuna verilerek sosyalleşmesine katkıda bulunulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir