Hanımlara haberler

Burcunuza göre annelik rehberi

Burcunuzun özelliklerinin çocuğunuzla ilişkinizde ve ona olan yaklaşımınızda etkili olduğunu biliyor muydunuz? O halde burcunuzun sizi nasıl özel biri haline getirdiğini keşfetme zamanı.

KOÇ (21 Mart-19 Nisan)

 Eğer kocaman bir aileye yetebilecek ve pek tabii yetişebilecek bir burç var ise astrolojide, o da olsa olsa Koçtur! Ait olduğu ateş grubunun bir özelliği olan içindeki savaşçı kadın ruhunun yanı sıra, Zodyak’ın ilk burcu olarak gösterdiği liderlik özelliği ile, doğal general içgüdüsüne sahiptir. Bu demek oluyor ki, Koç anneleri çocuklarını yönetmeyi severler. Tartışmaktan da asla kaçmazlar. Bir çocuğu da olsa, 12 çocuğu da, onları bir hizaya dizerler… Fakat kendi ayakları üstünde durmalarına da saygı duyarlar. Koç annelerinin dikkat etmesi gereken nokta, sinirlerine hakim olamamaları ve fevri davranmaları. Eğer bir Koçsanız, sinirlediğiniz zaman biraz daha sakinleşmeyi bekleyin ve çocuğunuza öyle yaklaşın. Kötü ve olumsuz sözler sarf etmemeye özen gösterin. Yıllar ilerledikçe daha rahat bir anne olacaksınız…

BOĞA (20 Nisan-20 Mayıs)

 İstikrarlı, kararlı olan Boğa anneleri, çocuklarına güvenli bir ev ortamı sağlarken aynı zamanda onları dışarı çıkıp dünyanın tadını çıkartmaları konusunda cesaretlendirir. Bir Boğa annesi bilinçlidir; çocuklarını ayağı yere basan bireyler olarak yetiştirmek ister. Bunun için belki de diğer annelerin aklına gelmeyecek bir yola başvurur; onları sokağa çıkarmak ve sosyalleştirmek… Boğa annesinin sevimli çocukları genellikle annelerine bağlı olur. Bunda Boğa annelerinin sabırlı olmalarının payı büyüktür. Fakat inadı tutarsa fena. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların üzerine gitmek olumsuz etki yaratabilir. Bir Boğa iseniz yemek konusunda da dikkatli olmalısınız. Siz seviyorsunuz diye çocuklar da yemek yemeye bayılacak diye bir şey yok. Yemiyorlarsa, ısrarcı olmayın.

İKİZLER (21 Mayıs-20 Haziran)

 İkizler burcu annelerinin bilgili ve kültürlü çocukları olması ihtimali oldukça yüksek; çünkü bu burç, bilgi gezegeni Merkür tarafından yönetiliyor. Yani bu ailede, yemek masasında ilginç sohbetlere şahit olmak muhtemel. Konuşkan ve ‘dilli’ tabir ettiğimiz çocukların annelerinin İkizler olması da şaşılacak bir durum değil. Çünkü bu iletişime önem veren burç, aynı zamanda konuşmaya ve paylaşmaya da önem verir. Bu burç aynı zamanda androjen bir özellik taşıdığından dolayı hem kızının hem oğlunun hangi yaşta, hangi sorunları atlatmaya çalıştığını anlayabilir, bu da anne-çocuk ilişkisine artı özellikler katar. Fakat bir İkizler annesinin arada sırada ayağını yere basması gerekebilir. Bu sosyal yanı kuvvetli olan burç, çocuklarının iyi vakit geçirmesini sağlamaya çalışırken biraz ipin ucunu kaçırabilir. İkizler annesi katı ve tutarlı olmak konusunda başarılı olamadığı için, disiplin sağlama söz konusu olduğunda çocukların aklı karışabilir. Bir İkizler annesiyseniz, bu konuya biraz dikkat etmelisiniz.

YENGEÇ (21 Haziran-22 Temmuz)

 ‘Burçlar arasında en korumacı anne hangisi?’ diyorsanız, işte o Yengeç’ten başkası değil. Yengeç anneleri tamamen evcidir. Eve olan bu bağımlılığı çocuklarının da sıcak ve samimi bir ortamda yetişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bir Yengeç annesi, duygusal yapısı neticesinde, hem mutfak masasında oturup saatlerce çocuğunu dinleyip hem de aynı zamanda çocuklarının en sevdiği yemeği yapabilecek türden biridir. Bir Yengeç annesiyseniz şunu hiçbir zaman unutmayın; çocuğunuzu her tür olumsuzluktan koruyamazsınız. Evinizi yuvaya dönüştürebilirsiniz ancak korunaklı bir kale olması, hayatın gerçekleri göz önüne alındığında pek mümkün görünmüyor. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise abartılı sevgi ve koruyucu yetiştirme tarzından dolayı, çocuğunuz yuvadan ayrılınca sorun yaşayabilir. Ona biraz sorumluluk vererek işe başlayın.

ASLAN (23 Temmuz-22 Ağustos)

 Zodyak’ın en havalı annesidir, çünkü bu burç çocuksu kalmasıyla ünlüdür. Aslan anneleri genç olmanın nasıl bir şey olduğunu iyi hatırlar, çünkü hem kalplerinde hem de kafalarında hala gençtirler. Burcun yöneticisi olan ateş elementi ve maceraya atılma hevesi bir araya gelince en güzel çocuk partilerini hazırlarlar. Aslan burcunun bu özelliklerinden dolayı çocuklarıyla ilişkisi genellikle iyidir ancak küçük bir tehlike kenarda ortaya atılmayı beklemektedir… Aslan annesinin kendini evrenin merkezi gibi hissetmesi ve spot ışıkları altında olmaktan hoşlanması zaman zaman çocuklarını düşünerek değil kendini düşünerek hareket etmesine neden olabilir. Hep onlar için doğru olanı bildiklerine inanmaları, hem çocuklarıyla hem de eşleriyle olan ilişkilerinde sorunlar çıkarabilir. Bir Aslan iseniz, ilerleyen yıllarda anne-çocuk çatışmalarını en aza indirmek için bu yüksek egolu tavrınızdan vazgeçmelisiniz.

BAŞAK (23 Ağustos-22 Eylül)

 Annelik aynı anda birden çok görevi yapmayı gerektirir ve Başak bunun için biçilmiş kaftandır. Alışılagelmişin dışındaki organizasyon yetenekleri, aynı anda hem çocukların programını yapmasına hem onların ihtiyaçlarını görmesine hem de aile için ortak vakit ayarlayabilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda Başak anneleri hizmet etmekten hoşlanırlar; böylelikle çocukları da ne zaman ihtiyaçları olsa; okul veya özel yaşamlarında annelerine sırtını yaslayabilirler. Fakat Başak anneleri genellikle terazide mantıklı olan tarafı seçerler, bu da duygusal çocuklar için soğuk ve sert anne profili çizebilir. Aynı zamanda bu burcun mükemmeliyetçiliği, çocuklarının da beklentilerinin büyümesine neden olur. Bu yüzden eğer bir Başak annesiyseniz, biraz daha duygularınızla hareket etmeye çalışın ve hem çocuğunuzun hem kendinizin üzerine daha az gidin.

TERAZİ (23 Eylül-22 Ekim)

 Terazi burcundaki biri, hayatını dengeyi ve huzuru bulmak için harcamıştır, bu yüzden eve gelecek olan bir bebek sakin bir ortama doğar. Adil olmasından dolayı çocuklarına asla agresif davranmaz ve gereğinden fazla ceza vermez, aynı şekilde çocuklarına da adil olmayı ve paylaşmayı öğretir. Yönetici gezegeninin Venüs olmasından dolayı aynı zamanda sevgisini de göstermekten çekinmeyen bir annedir. Ancak bazen dünyanın en iyi ve adaletli insanlarının hiç olmayacak karakterde çocuklara sahip olması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Terazi anneleri yukarıda saydığımız özelliklerinden dolayı, bazı durumlarda disiplin sağlamakta zorlanabilir. Eğer çocuklarına adalet kavramını kendi gördüğü gibi aşılayabilirse o zaman kendi gibi nazik çocuklar yetiştirebilir.

AKREP (23 Ekim-21 Kasım)

 Akrepler korkutucu biçimde altıncı hisse sahiptirler. Dolayısıyla, çocuklarının bir derdi mi var, hemen anlarlar. Bu yüzden de bebeklikten itibaren çocuklarının karakterini çözerek ne istediklerini tespit eder, huzurlu bir anne olurlar. Ve çocuklarıyla problemlerini paylaşmaktan kaçınmazlar. Problem masaya yatırıldıktan sonra Akrep annesinden daha iyisini bulamazsınız; kendi sevdiklerine konu gelince bağlılığı ve korumacı içgüdüleri ortaya çıkar. Fakat Akrep anneleri, çocuklarının problemlerini kendininmişçesine görmekten ve üstüne alınmaktan vazgeçmeliler. Örneğin okulda arkadaşlarıyla yaşadığı sorunları çocuk kendi çözebilmeli. Bu durum eğer ilerlerse, ileride çok travmatik anne-çocuk kavgalarına neden olabilir.

YAY (22 Kasım-21 Aralık)

 Yay annesi Zodyak’ın en eğlenceli annesidir; çünkü çocukluğun gelip geçici bir kavram olduğunun farkındadır ve en güzel şekilde yaşanması gerektiğine inanır. Nasıl olsa ileride herkes sorumluluk alacak! Aynı zamanda bu dürtüsüne de yenik düşer; bütün sabah çocuğunu okula götürmek için uğraşmasına rağmen okul kapısına geldiğinde ‘sahile gitmek ister misin?’ diyebilir. Evde modu hep yüksek tutmaya çalışarak, çocuğunun kendi içindekinin en iyisini görmesi için çalışır. Fakat Yay anneleri unutmamalıdır ki; başarılı bir çocuğun eğlenceli bir anneye olduğu kadar iyi bir koça da ihtiyacı vardır. Yay annesiyseniz, ona kendi olmak için cesaret verirken aynı zamanda hizada tutmak için yeri geldiğinde kötü polisi de oynamalısınız.

OĞLAK (22 Aralık-19 Ocak)

 Oğlak annesi tam bir parlak kariyer kadını örneğidir. Büyük ihtimalle çocukları küçükken dahi işine devam eder, zamanını iyi ayarlayarak ailesine de yetişir. Aynı zamanda, çocuklarının toplantılarını ve sosyal aktivitelerinin hepsini hatırlar. Oğlak anneleri çocuklarına sürekli cesaretli olmalarını ve daha iyisini yapabileceklerini kendilerine hatırlatmalarını ister. Oğlak anneleri çocuklarının okuldan sonra vakit kaybetmesini istemez, kendileri gibi planlı-programlı olmalarını talep eder. Ve bu sıkı planlanmış hayat, çocuklar için biraz stresli olabilir. Kendini işine veren Oğlak anneleri, kaliteli vakit geçirme takıntılarını, zamanının birazını da oyuna vererek bu sorunu çözebilir.

KOVA (20 Ocak-18 Şubat)

 Kova annesi bir hippi, kendi işinin sahibi ya da bir aktivist olabilir. Çünkü geleneklerden hoşlanmaz ve elinde olsa kendi çocuklarını evde kendi eğitir. Bu nedenle, Kova annelerinin çocukları uç noktalarda yaşayabilir; saçını maviye boyayabilir, dövme yaptırmak isteyebilir, 15 yaşına bastığında dünya turuna çıkmak için harekete geçebilir. Kovalar, çocuğuna etraflarında onlardan daha az şanslı insanları hatırlatıp, kendi hakkında düşünmesini ve şanslı olduğunu hatırlamasını ister. Ancak Kova annesinin çocukları, anneleriyle özel hayatlarını paylaşmak konusunda kendilerini rahat hissetmeyebilir. Kova, akıllı bir annedir ancak ilişkilerde biraz zordur. Özellikle tek kişilik ilişkilerde… Bu yüzden, sevgisini göstermek için daha fazla çaba harcaması gerekir.

BALIK (19 Şubat-20 Mart)

 Balık burcu annelerinin sanatsal çocukları olması ihtimali yüksek. Bir Balık annesi daima çocuğunun kendisini rahatça ifade etmesini destekleyerek ona daha da fazlasını söylemesi için cesaret verir. Balığın en çok hayal kuran burç olmasından dolayı, çocukları çıktıkları hayaller alemindeki yolculuktan çok hoşlanır. Aynı zamanda Balık annesi, sürekli sempati ve sevgi göstermeye yatkındır. Balık anneleri çocuklarının hayal kurmasını desteklese de bu hayalleri gerçekleştirmenin yollarını göstermek konusunda yetersiz kalabilir. Çocukların bütün gün oyun oynayamayacağı gibi, annelerin de gerçek dünyadaki sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir