Hanımlara haberler

Bebeklerin kilo alma takvimi

Hamilelik sürecinde herhangi bir sorun yaşanmadan gününde doğmuş olan bir bebeğin kilosu 2800kg ile 4800kg arasında değişiklik gösterebilir. Bu kilo orantısı bazen artış gösterebildiği gibi bazı durumlarda da 2700kg altına düşebilir. Bu durumda bebek gelişimini tamamlayamadığı için kuvöze alınarak bebeğin gelişimini tamamlaması ve sağlığına kavuşması için destekte bulunulur.

Bebeklerin kilo alma takvimi

Yeni doğan bir bebek için anneler har an endişe içinde olduğundan, özellikle bebeğin kilo gelişimi nasıl olur? Sorusuna cevap vermek gerekirse bebeklerin kilo alma takvimi doğum kilosundan başlayarak hesaplanır. Yeni doğan bebek ilk ay doğum kilosu ne ise o kilo üzerinden 150gr ile 400 gr kadar kilo kaybına uğraması normaldir. Doğum şişi ve beslenmeyi henüz kavrayamayan bebek ilk ayda kilo verir. Bebeğin kilo alımı tam anlamıyla 2. Ayında başlar. Günlük 15-25gr kadar kilo alan bir bebek, haftada 100- 200gr kadar kilo artışına ulaşır. Bu durumda her ay ortalama 500gr ile 900gr arasında kilo alabilir. Sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdüren bebekler 5. Ayını tamamladığında kilosu, doğum kilosunun iki katına kadar çıkar. 5. Ayından 1 yaşına kadar olan süre içinde kilo alımı yavaşlar ve ortalama ayda 400gr ile 500gr arasında kilo artışı oluşur. Peki, bebekler 1 yaşında kaç kilo olmalı? Bebekler 1 yaşına geldiğinde, doğum kilosunun 3 katı fazlası kadar kilo artışı oluşur.

Bununla birlikte kontrol altında tutulmaya çalışılan bebeğin kilosu, genetik yapıyla da biraz alakalıdır. Kimi bebek aileden kaynaklı yapı gereği zayıftır. Kimi çocuk ise oldukça yapılıdır. Annelerin kontrol altında tutmaya çalıştığı bebeklerin kilo alma takvimi, bebeğin yapılan rutin kontrollerinde demir ve kansızlık gibi rahatsızlıklara rastlanmadığı sürece endişe gerektiren bir durum gerektirmez. Eğer bir rahatsızlık görülürse uzman tavsiyesi ile gereken tedavi uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

yenidogan bebek sagligi

Yenidoğan Bebek Sağlığı Hakkında Her Şey

Yenidoğan bebeğiniz hakkında bilmek isteyeceğiniz birçok değerde ipuçları vardır. Bunlardan bazılarını sizlere sunmak istiyoruz. Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir