Hanımlara haberler

Bebeklerde Tuvalet Eğitimin Önemi

bebeklerde-tuvalet-eğitimi1Bebeklerin tek başlarını tuvalet ihtiyacını gidermeleri ve tuvalet eğitimi kazanmaları çok önemlidir. Bu davranışın öğrenilebilmesi için gerekli olan yaşta eğer davranış gerçekleşmezse ilersi için öğrenmede büyük problemler yaşanılabilir. Bu dönemde çocuğa sevgi ile yaklaşılmalı ve oyun şeklinde tuvaletini yapma öğretilmelidir. 18 aydan sonra çocuklar bağırsaklarının kas yönetimini sağlayabilmektedirler. Bu yüzde 18 ay-3 yaş arası dönem büyük bir önem kazanmaktadır.

Birkaç kelimeyi rahatlıkla söyleyebilen çocuklar tuvaletleri geldiğinde bunu kolayca ifade edebilmektedirler. Çocuğunuzun tuvaletini yapmayı öğrenmeye hazır olduğunu tam olarak düşündüğünüzde ilk olarak çocuğunuzla artık büyüdüğünü ve bez bağlamayacağınızı söyleyebilirsiniz. Daha sonra ona kendisi ile beraber şirin çamaşırlar seçebilirsiniz. Bebeğin cinsiyetine göre kız ise anne, erkek ise baba model olarak tuvaletini nasıl yapacağını göstermelidir. Önce ördek ya da lazımlık adı verilen plastik gereçler kullanılmalıdır. Bunların resimli ya da oyuncaklıları çocukların daha fazla ilgisini çekecektir.

Annelerin aceleci olmaması ve yapmazsan sana şunu yaparım gibi korkutma yöntemlerine başvurmamaları önerilmektedir. Çocuklar ödül yaşında olduklarında eğer tuvaletini lazımlığa yaparsan sana şunu alırım şeklinde ödüllendirmeler yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir