Hanımlara haberler

Bebeklerde kabızlık sorunu

BEBEKLERDE KABIZLIK SORUNU

Yeni doğmuş bebekler günlük 3–4 kez kaka yapabilirler. Ancak ilerleyen aylarda bu oran günde 2 kereye düşebilir. Genelde kabızlık ek gıdaya geçildiği dönemlerde görülmektedir. Anne sütünden mamaya geçildiği dönemlerde kuru bağırsak hareketlerinin sonucunda kabızlık sorunu zaman, zaman kendini gösterebilir. Kabızlık bebeklerin sorunu olduğu kadar bebeklik dönemini atlatmış çocuklarında sorunları arasındadır. Çocuklarda kabızlık görülmesinin nedeni genelde aç kalma ve katı gıdalar tüketilmesinden de meydana gelebilmektedir.

Bebek yeni doğan evresini atlatmış ise değişik gıda türlerini tatması ile değişikliğe uğrayan bağırsaklarında kabızlık görülebilir. Şayet beslenme düzeni değiştirilir ise kabızlık kısmi olarak çözülür. Ancak bebeğiniz yeni doğmuş ise kabızlık sorunu da devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmakta yarar vardır.

Bebeğin kabızlık sorunu için öneriler;

  • Günlük beslenmesine takviye olarak bebeğe su verilmelidir. Başlangıçta 60-120 ml su verilmelidir. Bebeğin tepkisine bakarak fazla su ya da az su verebilirsiniz.
  • Eğer su bebeğinizin sorununa cevap vermiyorsa günlük yediği yenmeklere çeşitli meyve kuruları ekleyebilirsiniz. Ancak özellikle kuru kayısı ve elma olabilir. Hatta kayısı, elma, armut, erik gibi meyvelerin taze suyu sıkılıp bebeğe içirilmelidir. Tepkisine göre az ya da çok verilebilinir.
  • Bebek eğer kartı gıdalar tüketebiliyorsa bu meyveler püre haline getirip yedirilmelidir. Ancak bu dönem içerisinde pirinç ve nişasta bakımından yüksek gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Bebekteki kabızlıktan ötürü sert dışkının geçişinin kolaylaşması adına çeşitli yağlayıcılar kullanılabilir. Burada size yardımcı olmak adına müshil ve lavman yağı tercih edilebilinir.
  • Evet, yukarıda belirtilen bilgiler bebeklerde kabızlık çözümünde hiçbir etki etmemiş ise ve kabızlığın devamında irkilme ile kusma da boy gösteriyor ise mutlaka bebek bir doktora götürülmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir