Hanımlara haberler

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerin genellikle karınlarını doyurduktan sonra midelerinde gaz bebeklere rahatsızlık vermektedir ve bunu çeşitli şekillerde belli edebilir bebekler. Aldıkları besinlerle beraber beslenme esnasında nefes alıp verme ile beraber midelerine besinlerle beraber hava gitmektedir.

Oluşan bu gazın çıkartılması için bir takım yöntemler mevcuttur. Halk arasında en bilinen yöntem, bebeğin karnının anne omzuna yakın tutulacak şekilde kucağa alınıp sırtının dairesel hareketlerle ovulma ya da hafifçe sırtına arka arkaya yapılan dokunuşlardır.

3 ya da 4 ayını doldurmuş bebeklerde bir başka yöntemde dik oturtularak koltuk altından destekle göğsüne hafif baskı yapılarak gaz çıkarma işlemi denenebilir.

Bilinen diğer yaygın olan bir yöntemde, bebek sırt üstü yatırılır ve bacakları dizlerinden bükülerek karnına doğru hafifçe baskı yapılıp bırakılır. Bu işlem arka arkaya tekrarlanabilir.

Bebeği kucağa yan yatırarak ta gaz çıkarma işlemi yapılabilir. Bu işlemi yaparken, bebeğin yüzünü bacağın üstünde yana bakacak şekilde tutmak gerekir. Midesi diğer bacağın üzerinde olacak şekilde kucağa yatırılır. Bebek dikkatli tutularak sırtına hafifçe vurulabilir.

Gaz konusundaki en önemli faktörlerden biri de annenin yediği besinlerden kaynaklanmaktadır, özellikle emzirme döneminde alınan besinlere dikkat edilmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir