Hanımlara haberler

Bebeklerde diş çürümesi

Bebeğin ağız ve diş sağlığının korunmasının anne karnında başladığını söylüyor uzmanlar. Annenin gebelik esnasında ağız hijyenine dikkat etmesi,ileri de bebeğinde diş çürükleri ile ne denli karşılaşacağıyla orantılı.  Annenin ağzındaki çürüklerin fazla olması doğrudan bulaşma yoluyla anne karnındaki bebeği de etkiliyor. Ayrıca annenin bebeğin emziğini, biberonunu ya da kaşığını kendi ağzına sokması ve sonrasında bebeğe vermesi  yine bebekte diş çürüklerine neden oluyor. Gece son beslenmeden sonra su verilmesi de son derece faydalıdır. Emziğin bal, pekmez ya da reçele batırılarak bebeğe verilmesi de son derece yanlış bir davranıştır. Çürüklerin gelişmesi açısından son derece tetikleyicidir.

Süt dişleri daimi dişlere oranla çok daha organik ve hassastır. Bu nedenle de çürüğe daha yatkındırlar.  Evlatlarımız ise çürüğün erken dönemde görülebilen soğuk sıcak hassasiyetini ve hafif ağrı gibi sinyallerini zamanında yorumlayamazlar. Olay ancak dayanamayacak kadar ağrı duyulduğunda su yüzüne çıkar. Bu nedenle çıkan ilk pirinç taneleriyle birlikte  altı ay da bir mutlaka diş kontröllerini yaptırmalıyız yavrularımızın.

Anne baba içinde, bebek içinde son derece sıkıntılı olan bu durumu engellemenin bazı yolları var tabii. Şeker tüketiminden, aşırı emzik kullanımından uzak durduğumuzda, beslenme sonraları bir parça bebeğe su vermekle engelleyebiliriz bu sevimsiz durumu belki. Ancak diş konusunda da genetik rollerin olduğunu savunan hekimlerde var. Bebeklerinizle sağlıklı günler dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir