Hanımlara haberler

Bebeklerde cilt bakımı

Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde ilk doğduğu anlarda ve gelişme çağlarında çok hassas bir cilt bulunmaktadır. Ciltleri hassas ve gelişmiş insanlara göre daha az yağlı olan bebekler bu yönden daha kolay mikrop kapabilirler. Ailelerin en dikkat etmesi gereken hususlardan biri bebeklerin cilt bakımıdır. Bebeklerin cilt bakımı konusunda gerçekleştirilen uygulamalardan en önemlisi giysilerin deterjan ile yıkanmaması ve sabun tozları ile yıkanması gerekir. Çünkü bebek giysilerinde kalan deterjan atıkları bebek cildi çok hassas olduğundan bebeğin cildine zarar verebilir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise bebeklerin sık sık altını değiştirmelisiniz, çünkü idrar ve dışkının cilde fazla teması ciltte pişik ve benzeri sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle de bebeklerin altının yakın süre ararlıkları ile değiştirilmesi gerekmektedir. Ailelere düşen en büyük rollerden biri cilt bakımı konusunda sakallı ve bıyıklı kişileri bebeklere fazla yaklaştırmamak. Çünkü ciltleri az önce de bahsettiğimiz gibi çok hassas olduğundan sert bir cisimle temas ettiklerinde gözle görüldüğü gibi kızarıklıklar ve tahriş ortaya çıkabilir. Bir başka tahriş ise sürtünme ile bebeklerin cildinde oluşan tahriş şeklidir.

Genellikle koltuk altı ve bacak aralarında sürtünme dolayısı ile tahrişler olabilir. Bu konuda ise mutlaka nemlendirici kremler ve pudra gibi rahatlatıcı ve geçirici ürünler kullanılmalıdır. Bebeğin hassas cildini korumak adına bir diğer konu ise bebeği fazla güneşte ve rüzgâr da tutmamalıyız. Bu da bebeğin cildinde gerilmelere ve tahrişe yol açmaktadır. Çünkü bebek cildinde cildi güneşe karşı koruyan özellikler henüz bulunmadığından güneş bebekler için uzun süre kaldığında tehlike ve risk içermektedir. Cilt bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken konuların yanı sıra tamamen bitkisel içerikli ve koruyucu ürünlerde doktor kontrolünde kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir