Hanımlara haberler

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar?

Sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alan her anne ve babanın isteği, bebeğin gelişimini tamamlamaya çalıştığı süreç içinde hiçbir sağlık problemi ile karşılaşmamak. Normal olarak bu süreç için her gelişen olay karşısında endişe duyun aileler özellikle bebeğim ne zaman konuşacak? Gibi soruları kendi kendilerine sorup endişeli bir bekleyiş içine girerler.

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar

Peki, bebekler ne zaman konuşmaya başlar? Bebeklerin konuşma eylemini gerçekleştirebilmesi için, sinir sistemi, ağız ve damak yapısı ile dil sisteminin yeteri derecede gelişmiş olması bebeğin konuşmaya başlaması için gereklidir. Sağlıklı bir bebek 7. Ve 10. Ay arasında ilk olarak anne, sonrasında ise baba kelimesini söyler. Bazı çocukların dil sistemi daha erken geliştiği için bu süre zarfında mama, gogo, kaka, cici gibi birkaç çeşitli kelime daha üretebilirler. Bebeklerin 9. Ay ve 12. Ay arasında seslere karşı duyarlılık ve tepki sistemi geliştiği için, seçtiği kelimeleri vurgulayarak ve kendini ifade etme şekli olarak kullanır. 12, ay ve 18. Ay aralığında araştırma ve merek içgüdüsü gelişerek ne, nasıl, nerde, hani, yok gibi kelimeler üretmeye başlar. Bunun aka bininde 18. Ay ve 24. Aylarda çocuk her sesi çıkarıp taklit etme özelliği geliştiği için kendini ifade etmeye çalışıp, farklı cümleler kurma çabası içine girer. Çocuk 2 yaşında ortalama 100 kelime konuşabilir. 3. Yaşına geldiğinde ise akıcı bir şekilde konuşmak için düzgün cümleler kurmaya çalışır. 3 yaşından sonra her ay kendini yenileyerek akıcı bir konuşma şekline sahip olur. Tabi bu gelişme sistemi her çocukta bir olmaya bilir. Hiçbir sağlık sorunu olmaksızın bazı çocuklar çok erken konuşur bazıları ise biraz geç konuşabilir. Bu durum oldukça normaldir.

Bununla birlikte bebekler neden konuşamaz? Sorusuna cevap vermek gerekirse, bebekte doğuştan gelen bir işitme problemi veya doğduktan sonra geçirilmiş olan ateşli bir hastalık, orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklar bebeklerde konuşma geriliği yaratabilir. Bebeklerin 12. Aydan itibaren bazı kelimeleri kullanmış olması gerekir. Eğer hiçbir şekilde kelime üretemiyorsa bu durum bebeklerde konuşma bozukluğu ile zeka geriliği gibi sorunları teşkil edebildiğinden mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir