Hanımlara haberler

Bebekler için egzersiz hareketleri

Bebeğin ruhsal ve fizik açısından gelişmesinde, uygulanan bebek için egzersiz hareketleri son derece önemlidir. Bebeğin özellikle kas gelişimini desteklediği gibi çeşitli faydalar sağladığı da görülür.

Bebekler için egzersiz hareketleri

Peki, egzersiz yaptırmanın bebekler için faydaları nedir? Bebek egzersizi anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Beden ve zihin gelişimini olumlu yönde etkiler. Bebeğin özgüvenini geliştirip, başarı kapasitesini arttırır. Vücut ve duruş şeklini daha sağlıklı olmasını sağlar. Daha öncede belirtildiği gibi kas gücü ve eklemleri geliştirdiği gibi kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor. Bebeklikten başlayan egzersiz alışkanlığı ileri dönemde sayılmayacak kadar kişiye faydası vardır. Bununla birlikte bebek egzersiz hareketleri nasıl yapılır? Bebeğin avuç içine destek vererek bileğinden kavrayıp, sağ ve sol kol olmak üzere öne doğru çaprazlamasına kollarını gerdirin. Tabi aşırıya kaçıp bebeğin canını yakmayın. Yapılan egzersizler son derece dikkatli ve yumuşak hareketlerle yapılmalıdır. Sağ ve sol kolu sıralı bir şekilde yana, yukarı, aşağı şeklinde 5 defa tekrarlayın. Bebeğin iki bacağını dengeli şekilde tutup karın kısmına doğru yavaşça itip tekrar düzleştirerek gerdirin. Bu hareket de 5 defa tekrar edilebilir. Ayrı bir uygulama olan bebek için egzersiz hareketi ise iki bacağı tutup birini karı kısmına iterken diğeri düzleştirilerek gerdirilir.

Egzersiz bitiminde bebeğin kol ve bacak kısmı ile karın çevresi ovalayıp, kaslarının rahatlaması ve gevşemesini sağlayın. Egzersizle birlikte eklem noktaları ve kasları gevşeyen bebek oldukça rahatlayıp, sakinleşir. Ayrıca gaz problemi yaşayan bebeklerde egzersiz hareketi oldukça rahatlatıcı bir eylemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.