Hanımlara haberler

Bebek Sağlığı için Omega-3

liftyourmoodnaturallyomega3afVücuttaki bütün hücrelerin yapı taşı olarak kullanılan bir yağ asidi olan Omega-3, hem fiziksel hem de zihinsel gelişimin sürdürülmesi ve tamamlanmasında oldukça önemlidir. Anne ve bebek sağlığı açısından, hamilelik döneminde mutlaka alınması tavsiye edilen Omega-3’ün dışarıdan alınmasının nedeni, vücutta yapılamayan ve dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinden olmalarıdır.  Özellikle hamile kadınlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda mutlaka alınması gereken Omega-3,  yetişkinlerde kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engellemede önemli bir yardımcıdır.

Anne olmaya karar veren bir kadın, hamile kalmadan önce doktorunun da tavsiyesiyle omega-3 alımına 3-4 hafta önce başlamalıdır. Anne karnındaki bebeğin gelişimini desteklemek ve zihinsel gelişimine katkı sağlamak için alınması tavsiye edilen bu yağ asidi, annelerin hem doğum öncesi hem de doğum sonrası sağlığında da oldukça önemli bir takviyedir. Genellikle kapsül şeklinde satılan Omega-3, balık ve birçok yiyecekte bulunmakla birlikte, özellikle somonda yüksek oranda bulunmaktadır. Bu nedenle, her mevsim alınması tavsiye edilen Omega-3, özellikle hamile bayanlarda haftada 1 somon yiyerek alınmalıdır. Onun yanı sıra, Omega-3 kapsüllerden de alabilirsiniz. Ancak bu kapsülleri, özellikle hamilelik döneminde, doktor kontrolünde kullanmanızda yarar var.

Bebek yaklaşık 12 ayına kadar sadece anne sütü ile beslendiğinden, annenin beslenme şekli bebek sağlığı açısından büyük önem teşkil ediyor. Bu nedenle, annenin aldığı Omega-3 takviyesi, ister anne karnında ister doğumdan sonra emzirme döneminde, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir