Hanımlara haberler

Bebeğinizin beslenmesi için temel ipuçları

Yeni bir ebeveyn olarak, en iyi bebek bakımı için birçok kararlar almak zorundasınız. Yeni bebek için hakkında bilgi edinilmesi gereken en önemli alanlardan biri de  en uygun beslenme sağlamaktadır. Bu yüzden doğumdan önce bile doğacak çocuk hakkında bir doğum uzmanından fikir alın.

Sağlık uzmanları, altı aydan az bebekler için sadece iki güvenli ve besleyici beslenme seçeneği olduğunu söylüyorlar. Bunlar anne sütü veya bebek maması. Emzirme, sağlık uzmanları tarafından kabul edilen ideal bebek beslenmesi. Mama ise sadece güvenli ve besleyici bir alternatif.

Bebeğinizin beslenmesi için hangi beslenme yöntemini seçeceksiniz?

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) minimum 4 ay yada tercihen 6 ay için anne sütünü öneriyor. En azından 12 ay boyunca emzirme devam etmeli, bu süreç içerisinde bebek istediği sürece ek besinler ilave edilmeli. Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri sağlar. Anne sütü aynı zamanda bebeğinizin bağışıklık sistemi için antikorlar, enzimler içerir.

Ancak bazı kadınlar anne sütünü seçmeyebilir. Onlara, bebeklerinin sağlıklı bir çocuk olarak büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak, güvenilir ve besleyici memek mamaları alternatif olarak önerilmektedir. Bebek maması, doğru bebek beslenmesi için gerekli olan kalori, protein, karbonhidrat ve yağ değerlerini sağlamalıdır.

Birçok anne karışık beslenme denilen, bebek maması ve emzirme yöntemini beraber kullanmaktadır. Onlar bebeklerini bazen emzirir, bazen de mama şişesi hazırlarlar. Bu çocuklar için yararlı olan yaygın bir kullanımdır.

Bebek maması ve mama şişesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), demirle güçlendirilmiş inek sütü bazlı mamaları önermektedir. Bazı bebeklerde süt bazlı mamalar alerjilere sebep olabilir. Kullandığınız bebek mamasının çocuğa iyi gelmediğinin belirtileri, karında şişlik, gece sık uyanma, kusma ve ishaldir. Eğer bebeğiniz kullandığınız mamayı sindirmekte zorluk çekiyorsa, bir sağlık kuruluşundan soya bazlı yada laktozsuz süt bazlı mama önerisi alabilirsiniz.

Annelerin bazı mamalar için uygun şişe seçmesi gerekir. Doğru mama şişesini bulmak için, çeşitli ebat ve malzemelerden(plastik, cam) şişe ve meme denemek gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir