Hanımlara haberler

Bebeğe uyku alışkanlığı edindirilmesi

Artık anne karnındaki yaşamı son buldu ve gerçek hayata kavuştu minik bebeğiniz. Bu zorlu macerada tıpkı karnınızda olduğu gibi halen daha size çok ihtiyacı olacağı bir dönem sizi beklemektedir. Birçoğumuzun da bildiği gibi yeni doğan bebekler günün hemen her anını uyuyarak geçirirler. Ki yapılan araştırmalar sonucunda rahat uyuyan ve uyku gereksinimini eksiz karşılayabilen çocukların diğerlerine göre daha sakin ve muhlis olduğu ortaya çıkmıştır. Bebeğiniz anne sütüyle besleniyor ya da beslenmiyor bile olsa; önemli olan bebeğinizi doğumdan itibaren gazlı ve aç yatırtamamanızdır. Karnı aç olan bebek yahut henüz beslenmiş fakat gazı çıkarılmamış bir bebek gündüz uykusunu da gece uykusunu da rahat ve kendine yetecek kadar geçiremez. Uyuyamayan ve uykusunu almamış bir çocuk ta huysuz, huzursuz ve sinirli olur.

Bebeklerde gündüz gece kavramı doğumdan sonra yavaş yavaş netlik kazanır. Bunun için geceleri bebeğinizin rahat ve huzurlu bir uyku uyumasını sizi de uyutmasını istiyorsanız yapılacak birkaç göreviniz var demektir. Öncelikle bebeğe gündüz-gece kavramını siz ebeveynleri kazandırmalısınız. Gündüzleri daha normal ev sesi seviyesinde bebeğinizi uykuya alıştırırken, geceleri pijama giyerek, biraz daha sessiz ve karanlık bir ortamda uyumasına motive edebilirsiniz. Karanlık oldu mu gece olduğunu algılaması uzun sürmeyecektir.

Kucağa veya aileyle yatmaya alışan ileri ay bebeklerin de bu durum biraz daha zorlayıcı olsa da kaldır-yatır metodu gibi aile eğitim-destek metotlarıyla çocuğunuza zararsızca yardımcı olabilirsiniz. Özellikle yeni doğan grubunda uyku aksaklıkları yaşayan minikler için en tavsiye edilir nokta şüphesiz ki ‘’gece banyoları’’dır. Karnı tok ve gazsız olarak, güzel bir banyo yapan yavrunuz sizin güven dolu sesinizle dinleyeceği heyecanlı bir hikâye ile veya huzurlu bir şarkı mırıltısı ile gözlerini yumar ve deliksiz bir gece uykusuna kendini bırakır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.